| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczać VAT przy WNT gdy płaciliśmy zaliczki

Jak rozliczać VAT przy WNT gdy płaciliśmy zaliczki

Jedną z kilku czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W zależności od momentu wypłaty zaliczki dla kontrahenta zagranicznego różny jest termin powstania obowiązku podatkowego.

Co do zasady, w przypadku WNT obowiązek podatkowy w VAT z tytułu tej czynności powstaje 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT.

Jednym z wyjątków od powyższej zasady jest to, że w przypadku wystawiania przez podatnika podatku od wartości dodanej (tego zagranicznego) faktur potwierdzających otrzymanie przez niego od naszego (tj. polskiego) podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem WNT, to również obowiązek podatkowy w stosunku do tej należności (zaliczek) powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zauważyć należy, że płatności dokonane na rzecz zagranicznego kontrahenta przed faktyczną dostawą towaru, opodatkowane są wcześniej (tj. przed 15-tym dniem następnego miesiąca) tylko wtedy, gdy ich uiszczenie zostanie następnie potwierdzone fakturą przez zagranicznego dostawcę.

Ustawa o VAT nie „przyspiesza” zatem powstania obowiązku podatkowego w stosunku do zaliczek tych zaliczek, które zostaną uiszczone po dniu, w którym podmiot zagraniczny wystawi fakturę zaliczkową.

Tak więc, należy bardzo uważać na to, w jakiej kolejności następuje wypłata zaliczki dla kontrahenta zagranicznego i wystawienie przez niego faktury dokumentującej ten fakt, gdyż może nas spotkać przykra niespodzianka w urzędzie skarbowym.

Zapamiętajmy więc, że w przypadku gdy najpierw my przelejemy zaliczkę za dostawę towaru w ramach WNT a dostawca po tym wystawi nam fakturę potwierdzającą tą czynność, to z dniem wystawienia takiej faktury powstanie już wobec nas obowiązek podatkowy.

O braku zaś obowiązku podatkowego w odniesieniu do zaliczek możemy być pewni w sytuacji, gdy zaliczkę uiścimy dopiero po otrzymaniu faktury o jej wysokości.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Warto jednocześnie wiedzieć, iż jednakowe stanowisko w tym zakresie wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który w imieniu Ministra Finansów wydał w dniu 9 sierpnia 2010 r. indywidualną interpretację prawa podatkowego nr ITPP2/443-450a/10/AP.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK