| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT po otrzymaniu zaliczki na poczet WDT

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT po otrzymaniu zaliczki na poczet WDT

Zdarza się, iż w ramach rozliczeń pomiędzy stronami transakcji wewnątrzwspólnotowych dostawca towarów otrzymuje od nabywcy zaliczkę na poczet przyszłej dostawy. Zaliczka charakteryzuje się tym, że jest wynagrodzeniem wypłacanym przed dokonaniem czynności opodatkowanej.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Jednocześnie jak wskazuje § 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur, w przypadku, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy, podatnik może wystawić fakturę potwierdzającą otrzymanie całości lub części ceny.

W przypadku wystawienia faktury przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio. Przepis ust. 3 § 10 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur podaje zaś, że fakturę wystawia się również nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Zatem wskazać należy, iż w sytuacji gdy po otrzymaniu zaliczki na poczet transakcji WDT podatnik ma zamiar wystawić fakturę VAT dokumentującą jej otrzymanie, wówczas ma obowiązek dokonać tej czynności (wystawienia faktury zaliczkowej) w terminie 7 dni od dnia, w którym otrzymał zaliczkę.

Wówczas też ma obowiązek wartości wynikające z faktury wykazać i rozliczyć w deklaracji VAT-7 (za okres, w którym wystawił ww. fakturę).

Dokładna analiza cyt. powyżej § 10 ust. 2 ww. rozporządzenia prowadzi jednakże do wniosku, że podatnik może ale nie musi wystawiać przedmiotowej faktury zaliczkowej.

W sytuacji zatem, gdy tego nie dokona nie ma również obowiązku rozliczać otrzymanej kwoty w ramach deklaracji VAT-7. Obowiązek podatkowy od tej części należności bowiem w ogóle z mocy prawa nie powstanie.

„Alfa” Spółka z o.o. z siedzibą w Gdyni ma zamiar dokonać WDT na rzecz hiszpańskiego kontrahenta. Obecnie strony podpisały kontrakt, w którym Spółka zobowiązuje się wyprodukować i dostarczyć do Hiszpanii maszynę rolniczą.

Z uwagi na znaczną wartość maszyny Spółka otrzymała w dniu 24 maja 2010 r. zaliczkę na poczet realizowanej transakcji. Ww. zaliczki Spółka nie udokumentowała fakturą VAT, nie wykazała jej również w rejestrze sprzedaży ani deklaracji VAT-7.

W powyższej materii Spółka postąpiła prawidłowo. Przepisy rozporządzenia nie obligują do wystawienia faktury w przypadku zaliczki otrzymanej na poczet transakcji WDT.

Podatnik ma taką możliwość, jednakże do powyższego nie jest zobligowany (podatnik ma wybór w zakresie postępowania w ww. materii). Jednocześnie w art. 20 ust. 3 ustawy o VAT wskazano, że jeżeli przed dokonaniem WDT otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Zatem brak faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki niweluje powstanie obowiązku podatkowego z tegoż tytułu.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Jeżeli przed dokonaniem WDT otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Brak faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki niweluje powstanie obowiązku podatkowego z tegoż tytułu. Jednocześnie podatnik nie ma ustawowego obowiązku udokumentowania fakturą VAT zaliczki otrzymanej na poczet WDT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK