| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

Natomiast w przypadku, gdy korekta in plus spowodowana jest działaniem czynników, które istniały już w momencie sprzedaży (pomyłka/błąd i zdarzenia te nie miały charakteru następczego), Podatnik musi ująć taką fakturę korygującą w deklaracji złożonej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z czynności udokumentowanej fakturą pierwotną.

W takiej sytuacji niezbędne będzie zatem dokonanie korekty tej deklaracji VAT-7, w której Spółka ujęła pierwotne rozliczenie. Podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 3 września 2008 r. (sygn. III SA/Wa 637/08).

Podsumowanie

Zatem, w opinii Autora, Spółka X wystawiając faktury korygujące in plus, w których dochodzi do podwyższenia podstawy opodatkowania, w związku z okolicznościami co prawda powstałymi w dacie późniejszej niż moment powstania obowiązku podatkowego, będzie zobowiązana skorygować rejestr sprzedaży - w zakresie objętym tą fakturą - oraz deklarację VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów (tut. odpowiednio za okres rozliczeniowy czerwiec 2011 r.).

Dla przedmiotowych faktur również zastosowanie ma 0% stawka podatku VAT, bowiem jak wskazano w poprzedniej części analizy, posiadane przez Spółkę X dokumenty celne potwierdzają realizację transakcji eksportu towarów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »