| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

Natomiast w przypadku, gdy korekta in plus spowodowana jest działaniem czynników, które istniały już w momencie sprzedaży (pomyłka/błąd i zdarzenia te nie miały charakteru następczego), Podatnik musi ująć taką fakturę korygującą w deklaracji złożonej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z czynności udokumentowanej fakturą pierwotną.

W takiej sytuacji niezbędne będzie zatem dokonanie korekty tej deklaracji VAT-7, w której Spółka ujęła pierwotne rozliczenie. Podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 3 września 2008 r. (sygn. III SA/Wa 637/08).

Podsumowanie

Zatem, w opinii Autora, Spółka X wystawiając faktury korygujące in plus, w których dochodzi do podwyższenia podstawy opodatkowania, w związku z okolicznościami co prawda powstałymi w dacie późniejszej niż moment powstania obowiązku podatkowego, będzie zobowiązana skorygować rejestr sprzedaży - w zakresie objętym tą fakturą - oraz deklarację VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów (tut. odpowiednio za okres rozliczeniowy czerwiec 2011 r.).

Dla przedmiotowych faktur również zastosowanie ma 0% stawka podatku VAT, bowiem jak wskazano w poprzedniej części analizy, posiadane przez Spółkę X dokumenty celne potwierdzają realizację transakcji eksportu towarów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK