REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WDT nie wystąpi gdy transport związany jest z eksportem

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
WDT nie wystąpi gdy transport związany jest z eksportem
WDT nie wystąpi gdy transport związany jest z eksportem

REKLAMA

REKLAMA

Transakcje towarowe, w ramach których następuje transport towarów poza terytorium Polski budzą liczne wątpliwości na gruncie podatku VAT.

Załóżmy bowiem przykładowo, że spółka zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT, produkuje w kraju maszyny przemysłowe. Spółka sprzedaje jedną z maszyn do USA. Organizacja transportu będzie wykonana przez spółkę. Wywóz maszyny nastąpi z polskiej fabryki do Niemiec do portu w Hamburgu. Tam zostaną załatwione wszelkie formalności celne oraz wysyłka maszyny do amerykańskiego odbiorcy. Transport z polskiej fabryki do niemieckiego portu będzie miał charakter nieprzerwany, w szczególności maszyna w Niemczech  nie będzie magazynowa, ani w jakikolwiek sposób przerabiana. Znajdzie to odzwierciedlenie w posiadanych przez spółkę dokumentach, które będą udowadniały że transport maszyny rozpocznie się w Polsce.

Autopromocja

Przy rozliczanie takiej transakcji powstaje pytanie czy transport maszyny z Polski do Niemiec powinien zostać opodatkowany jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT).

WDT nietransakcyjne

Za WDT uznaje się również przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika (art. 13 ust. 3 ustawy o VAT). Powyższy przepis dotyczy opodatkowania tzw. przemieszczenia nietransakcyjnego zrównanego z WDT. Przemieszczenie nietransakcyjne polega na transporcie własnych towarów podatnika z jednego kraju członkowskiego do drugiego. Czynność taka jest traktowana na gruncie podatku VAT tak jak WDT.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

W naszym przykładzie podatnik przemieszcza towar należący do jego przedsiębiorstwa z Polski do innego kraju członkowskiego UE (Niemiec). Zostały w ten sposób spełnione, wskazane wyżej, ogólne warunki do uznania tego przemieszczenia za WDT. Należy jednakże pamiętać, że w ustawie o VAT przewidziano szereg wyjątków wyłączających określone rodzaje przemieszczeń z opodatkowania. Jeden z nich został zawarty w art. 13 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przemieszczenia towarów, o którym mowa w ust. 3, przez podatnika lub na jego rzecz nie uznaje się za WDT w przypadku gdy towary mają być przedmiotem eksportu towarów przez tego podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem za WDT nie będzie uznana takie przemieszczenie, które bezpośrednio wiąże się z eksportem. W takim przypadku, przemieszczenie nie jest bowiem samodzielną czynnością, ale etapem dokonywanego eksportu. Liczy się przy tym obiektywny fakt, że przemieszczenie jest dokonane z terytorium kraju do innego państwa członkowskiego w celu eksportu.

Eksport towarów a VAT

Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, przez eksport towarów rozumie się  dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (...)

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Biuletyn VAT

WDT nietransakcyjne czy eksport towarów

W opisanej sytuacji spółka dokonuje jednej (ciągłej) transakcji eksportu towaru. Istotne jest przy tym wskazanie, że eksport (czynność opodatkowana VAT) jest uznany za dokonany terytorium Polski- tu bowiem jest miejsce dostawy w rozumieniu ustawy o VAT. Przesądza o tym art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, miejscem dostawy towarów jest w przypadku  towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W rozpatrywanym przypadku transport zaczyna się w Polsce, a więc dostawa (eksport) jest uznana za dokonaną na terytorium kraju. Znajduje to odzwierciedlenie w posiadanych przez spółkę dokumentach. Nie ma przy tym znaczenia fakt, ze odprawa celna jest dokonywana w Niemczech, a nie w Polsce.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online


Z powyższych względów, transport maszyny z Polski do Niemiec więc jest etapem eksportu, a nie samodzielną czynnością. Jak natomiast wspominano wyżej, okoliczność ta wyklucza uznanie tego przemieszczenia za WDT. Zatem spółka powinna rozpoznać w Polsce dokonywany przez siebie eksport do USA. Spółka nie dokonuje WDT (przemieszczenia nietransakcyjnego z Polski do Niemiec).

Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Zmiany wprowadzone w zakresie podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 - Wyjaśnienia MF (PDF)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA