REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczka w transakcjach wewnątrzwspólnotowych - skutki w VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Skutki w VAT otrzymania zaliczki w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych
Skutki w VAT otrzymania zaliczki w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymanie zaliczki wiąże się, co do zasady, z powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Skutek taki nie nastąpi jednakże w odniesieniu do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (zwanej dalej również WDT) ustawa o podatku od towarów i usług (zwana dalej ustawą o VAT) ustanawia szczególny sposób powstania obowiązku podatkowego.

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W świetle art. 20 ust. 1 ustawy o VAT, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Zasadniczo więc, moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku WDT uzależniony jest od chwili wystawienia przez podatnika faktury.

W związku z powyższym podatnik może mieć wątpliwość czy obowiązek podatkowy powstanie również w przypadku otrzymania zaliczki na poczet WDT. Z zasad ogólnych powstawania obowiązku podatkowego wynika bowiem, że otrzymanie zaliczki jest zdarzeniem, które rodzi obowiązek podatkowy. W myśl art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Polecamy: Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie podatnicy są obowiązani, co do zasady, do wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem sprzedaży. Należy jednakże wskazać, że ustawa o VAT zawiera szczególne przepisy o obowiązku podatkowym w odniesieniu do WDT. Zasady ogólne nie znajdą więc w tym wypadku zastosowania (tj. art. 19 ust. 8 ustawy o VAT).

Ponadto przepis, który wymaga wystawienia faktury z tytułu otrzymania zaliczki, wyłącza ten obowiązek w odniesieniu do WDT. W świetle art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4  ustawy o VAT.

Należy więc uznać, że podatnik, z tytułu WDT, nie ma obowiązku dokumentowania otrzymanych zaliczek poprzez wystawienie faktury. Zatem w odniesieniu do otrzymanej kwoty nie powstanie obowiązek podatkowy. Obowiązek ten powstanie zasadniczo dopiero z chwilą wystawienia końcowej faktury dokumentującej WDT (albo też 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy jeżeli podatnik nie wystawi faktury w tym terminie).

Podobnie przedstawia się sytuacja w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (zwanego dalej również WNT). W myśl art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Jak widać więc również w tym przypadku obowiązek podatkowy uzależniony został zasadniczo od momentu wystawienia faktury (przy czym w tym wypadku wystawiającym fakturę jest podatnik podatku od wartości dodanej).

Z uwagi na wprowadzenie przepisów szczególnych, nie znajdą do WNT zastosowania zasady ogólne powstania obowiązku podatkowego, m.in. przepis odnoszący się do zaliczek (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Organy podatkowe uznają, że moment wystawienia faktury odnosi się wyłącznie do faktury końcowej, dokumentującej WNT. Zatem zdaniem organów, ewentualna faktura zaliczkowa wystawiona przez podatnika podatku od wartości dodanej nie będzie rodziła obowiązku podatkowego. Stanowisko takie zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14.05.2015 r., znak: IPPP3/4512-166/15-2/JF, wskazując, że "ustawodawca nie łączy powstania obowiązku podatkowego z zapłatą czy też otrzymaniem zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Również obowiązek podatkowy nie powstaje w związku z wystawieniem czy też otrzymaniem faktury dokumentującej zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy, nawet wówczas, gdy otrzyma on od podatnika podatku od wartości dodanej fakturę zaliczkową na pełną wartość towaru".


Tym samym należy uznać, że w odniesieniu do transakcji wewnątrzwspólnotowych, tj. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zapłata (otrzymanie zaliczki), a także wystawienie faktury zaliczkowej nie rodzi obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje zasadniczo dopiero z chwilą wystawienia faktury końcowej (przez podatnika albo podatnika podatku od wartości dodanej).

Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA