REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży działek

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna dokonująca podziału, a następnie sprzedaży działek będących jej własnością co do zasady nie podlega opodatkowaniu VAT. Zasada ta nie ma zastosowania w sytuacji, gdy wejście w posiadanie gruntu nastąpiło z zamiarem handlowym.

Od 1 maja 2004r. opodatkowaniu podatkiem VAT podlega dostawa gruntów.
Ministerstwo Finansów dokonując interpretacji przepisów (art. 5 ust.1 pkt 1, art.2 pkt 6 oraz art.15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT) - do 2007r. stało na stanowisku, że wystarczy dokonać podziału gruntu na kilka działek z założeniem dalszej odsprzedaży, by osobie takiej przypisano zamiar dokonywania czynności dostawy gruntu w sposób częstotliwy, w konsekwencji by uznać ją za podatnika podatku od towarów i usług. Nie miało przy tym znaczenia, czy osoba dokonująca podziału i sprzedaży gruntu nabyła go w drodze darowizny, zakupiła na potrzeby własne w celu powiększenia majątku osobistego lub wspólnego. Zdaniem MF osoba taka stawała się podatnikiem obowiązanym do zarejestrowania i odprowadzenia podatku już od sprzedaży pierwszej z działek.

Autopromocja

Podatnicy z takim stanowiskiem się nie zgadzali występując na drodze sądowej o uznanie, że nie może być podatnikiem VAT - osoba, która sprzedaje działki znajdujące się w jej majątku osobistym.

Orzecznictwo w tej kwestii było różne.

Dopiero wyrok NSA z dnia 29.10.2007r. (I FPSK 3/07), który zapadł w rozszerzonym składzie siedmiu sędziów, wskazał jak należy interpretować sporną kwestię.

NSA stwierdził, że warunkiem koniecznym do uznania, że dany podmiot działa w charakterze podatnika VAT jest ustalenie, że działa on jako producent, handlowiec. Zdaniem NSA okoliczność, że czynność została wykonana z zamiarem częstotliwości nie może przesądzać o jej opodatkowaniu. W sytuacji, gdy grunty nabywane są na cele własne, a nie z przeznaczeniem do działalności handlowej ich sprzedaż zarówno w całości jak i w częściach, z zyskiem lub bez, nie może być uznana za działalność handlową skutkującą uznaniem podmiotu za podatnika VAT.
NSA podkreślił przy tym, że aby przesądzić o opodatkowaniu danej czynności należy każdorazowo ustalić w odniesieniu do konkretnej czynności, że podmiot działał w charakterze podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomimo, że od wydania powyższego orzeczenia minęły prawie trzy lata, podatnicy w dalszym ciągu toczą spory z fiskusem.

Warto zatem na konkretnych przykładach, kierując się wykładnią NSA, wskazać kiedy podmiot występuje w charakterze podatnika, a kiedy nie.

Zobacz także: Jak rozliczyć VAT przy wynajmie powierzchni reklamowej

Rozważmy omawiany problem w sytuacjach o podobnym stanie faktycznym:

1a
Osoba fizyczna zakupiła w 2000r. na własne potrzeby działkę o powierzchni 1ha przeznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego do użytkowania rolniczego. W 2006r. działka została przekwalifikowana na budowlaną i podzielona na 10 działek. W kolejnym roku wszystkie działki zostały sprzedane z dużym zyskiem.

W przedstawionej sytuacji podmiot nie występuje w charakterze podatnika VAT albowiem działka została zakupiona w celach prywatnych (taki był zamiar w momencie zakupu)- nie był to cel handlowy.

1b
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami zakupiła w 2000r. działkę o powierzchni 1ha przeznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego do użytkowania rolniczego. Zakup został zrealizowany z zamiarem dalszej odsprzedaży w przyszłości. W 2006r. działka została przekwalifikowana na budowlaną i podzielona na 10 działek. W kolejnym roku wszystkie działki zostały sprzedane z dużym zyskiem.

W przedstawionej sytuacji podmiot występuje w charakterze podatnika VAT albowiem działka została zakupiona w celu handlowym (taki był zamiar w momencie zakupu) - nie był to cel prywatny.

Podobna sytuacja występuje w następującym stanie faktycznym:

2a
W skład gospodarstwa rolnego wchodzą dwie działki (10 i 2 ha). Na jednej jest prowadzona działalność rolnicza i agroturystyka (jako dochód dodatkowy). Druga stanowiąca nieużytki rolne została przekwalifikowana na budowlaną i podzielona na 10 działek, które sprzedano w kolejnym roku.

W przedstawionej sytuacji podmiot nie występuje w charakterze podatnika VAT albowiem dokonano sprzedaży gruntu z majątku osobistego nie związanego z prowadzoną działalnością rolniczą.

2b
W skład gospodarstwa rolnego wchodzą dwie działki (10 i 2 ha). Obie są wykorzystywane do celów rolniczych. Rolnik postanawia przekwalifikować mniejszą z działek na budowlaną i sprzedać (w celu uzyskania funduszy na prowadzenie hodowli koni). Działka zostaje podzielona na 10 i sprzedana w kolejnym roku.

W przedstawionej sytuacji podmiot występuje w charakterze podatnika VAT albowiem dokonano sprzedaży gruntu związanego z prowadzoną działalnością rolniczą.

Jak wskazują wyżej przytoczone przykłady nawet w zbliżonych stanach faktycznych mogą wystąpić odmienne konsekwencje w zakresie opodatkowania podatkiem VAT poszczególnych czynności.

Ważne zatem jest by w konkretnym stanie faktycznym na kanwie art.5 ust.1 pkt 1, art.2 pkt 6 oraz art.15 ust. 1, 2 ustawy o podatku VAT, a także wyroku NSA z 29.10.2007r., realnie ocenić czy w odniesieniu do danej czynności podmiot występował w charakterze podatnika.

Polecamy serwis: PIT

Warto też dodać, że kierunek wskazany przez NSA w wyroku z dnia 29.10.2007r. został utrwalony w orzeczeniach innych Sądów, które przyjęły przychylną dla podatników interpretację przepisów (I FSK 1043 z 27.10.2009r., I SA/Wr 1353/09 z 16.12.2009r., I FSK 1208/08 z 06.01.2010r., I FSK45/09 z 25.02.2010r.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA