| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Kiedy mamy do czynienia z transakcją sporadyczną

Kiedy mamy do czynienia z transakcją sporadyczną


Dokonując rozliczenia podatku VAT podatnik nie musi uwzględniać w obrocie czynności wykonywanych sporadycznie, incydentalnie. Warunkiem jest jednak stwierdzenie, ze dane czynności taki charakter rzeczywiście posiadają.

W świetle wyżej przedstawionych wywodów czynności sporadyczne należałoby rozumieć jako czynności występujące incydentalnie, pobocznie do działalności gospodarczej podatnika.

W praktyce oznacza to, że podatnik kwalifikując daną czynność powinien ocenić czy wykonane np. usługi pośrednictwa finansowego mają istotny związek z prowadzoną działalnością , biorąc pod uwagę zarówno wysokość kwot uzyskanych z tych czynności jak również wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej - wzrost obrotów ogółem.

Polecamy serwis: Koszty

Może bowiem dojść do sytuacji, gdy pomimo rzadkiego ich występowania wpływ na prowadzoną działalność będzie duży, tym samym konieczne byłoby w takiej sytuacji uwzględnienie ich przy ustalaniu proporcji.

Podatnik prowadząc działalność polegającą na sprzedaży pojazdów tak nowych jak i używanych w okresie roku sprzedał 150 samochodów. W trzech przypadkach świadczył usługi pośrednictwa finansowego.

W takiej sytuacji należałoby uznać, że czynności pośrednictwa finansowego podatnik wykonał sporadycznie. W skali bowiem obrotów uzyskanych w ciągu roku z prowadzonej działalności głównej tj. sprzedaży samochodów wykonane czynności miały charakter czynności pobocznych, incydentalnych. Tych obrotów zatem podatnik nie musi uwzględniać przy ustalaniu proporcji.

Zobacz także: Błędna stawka podatku a nierzetelność ewidencji VAT

Podatnik prowadząc działalność polegającą na sprzedaży pojazdów tak nowych jak i używanych w okresie roku sprzedał 150 samochodów. W 40 przypadkach świadczył usługi pośrednictwa finansowego.

W takiej sytuacji należałoby uznać, że czynności pośrednictwa finansowego nie mają charakteru sporadycznego. Obroty bowiem uzyskane w ciągu roku z tytułu świadczenia tych usług są znaczące i bezpośrednio wpływają na zwiększenie obrotów z działalności głównej tj. sprzedaży samochodów. Należy je zatem uwzględnić przy ustalaniu proporcji.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »