| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaką stawkę VAT trzeba stosować przy sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych

Jaką stawkę VAT trzeba stosować przy sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych


W zakresie stosowania obniżonych stawek duży problemem dla podatników sprawia kwestia opodatkowania sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych. W zależności bowiem od sytuacji faktycznej można zastosować różne normy prawne.
Kluczem zaś do prawidłowego opodatkowania sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych jest uzyskanie klasyfikacji statystycznej świadczonych w tym zakresie usług.

Zakres stosowania obniżonych stawek określa Dyrektywa 2006/112/WE z 28.11.2006r. Zgodnie z traktatem akcesyjnym Polska uzyskała zgodę na stosowanie obniżonych stawek 0%,3%,7% do 30 kwietnia 2008 r. Na mocy Dyrektywy 2007/75/WE z dnia 20.12.2007r. przedłużono stosowanie obniżonych stawek do 30 grudnia 2010 r.

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24.12.2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr.1 do rozporządzenia. W poz. 21 wymienione zostały usługi stołówkowe (PKWiU ex 55.5).

Na mocy art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz.7 zamieszczono usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80).

Jednocześnie w § 12 ust.1 pkt 13 w/w rozporządzenia zwolnieniem od podatku objęto usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi, i zakładami pomocniczymi[...].

Zobacz także: Jakie skutki w VAT powoduje darowizna żywności

Szkoła jako jednostka budżetowa prowadzi działalność edukacyjną i jest płatnikiem VAT. Prowadzi też internat, w którym mieści się stołówka szkolna. Stołówka i internat są integralną częścią Szkoły. Ze stołówki szkolnej korzystają:

  • uczniowie tej szkoły i za obiady wnoszą opłaty lecz za niektórych znajdujących się w trudnej sytuacji wychowanków odpłatność wnosi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
  • uczniowie innych szkół, za których odpłatność wnoszą związki sportowe, osoby prawne,
  • pracownicy szkoły odpłatność ponosząc osobiście,
  • małżonkowie pracowników, emeryci, renciści (byli pracownicy Szkoły) jak również osoby z zewnątrz .

Na świadczone usługi Szkoła posiada opinię Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego zgodnie z którą, usługi świadczone na rzecz uczniów oraz pracowników Szkoły sklasyfikowano w grupowaniu PKWiU 80 jako usługi w zakresie edukacji , usługi sprzedaży obiadów na rzecz uczniów innych szkół sklasyfikowano w grupowaniu PKWiU 55.51.10 jako usługi stołówkowe podobnie jak usługi wyżywienia na rzecz byłych pracowników Szkoły i osób z zewnątrz.

Polecamy serwis: Ulgi

Odnosząc w/w normy prawne do stanu faktycznego wskazać należy, że w przedstawionej sytuacji sprzedaż posiłków na rzecz:

  • uczniów Szkoły i jej pracowników korzysta ze zwolnienia na podstawie art.43 ust.1 pkt1 ustawy o VAT – są to bowiem kompleksowo świadczone usługi edukacyjne PKWiU 80,
  • uczniów, których obiady finansowane są przez MOPS korzysta ze zwolnienia o którym mowa § 12 ust.1 pkt 13 w/w rozporządzenia mamy bowiem do czynienia z usługami świadczonymi przez jednostki budżetowe,
  • uczniów innych szkół, za których odpłatność ponoszą inne jednostki, a także małżonków pracowników Szkoły, emerytów, rencistów, osób z zewnątrz jest opodatkowana obniżoną stawką 7% na podstawie § 6 ust. 1 w/w rozporządzenia mieszczą się one bowiem w grupowaniu PKWiU 55.51.10 dotyczącym świadczenia usług stołówkowych dla odbiorców zewnętrznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK