| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaką stawką VAT należy opodatkować usługi sprzątania obiektów sportowych

Jaką stawką VAT należy opodatkować usługi sprzątania obiektów sportowych

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług utrzymania w czystości murawy boiska z tworzywa sztucznego, wykonywanych specjalistycznym sprzętem. Czy usługi te należy opodatkować 22% stawką VAT?

Nie. Usługi te powinny być opodatkowane stawką podatku w wysokości 7% VAT. W myśl Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.) – dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42 poz. 264 ze. zm.).

Pod symbolem 90.00.30-00.00 mieszczą się usługi „Oczyszczanie dróg kołowych, ulic, placów i innych terenów, usuwanie śniegu i lodu” . Co do zasady stawka podatku wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 ustawy o VAT. Pod pozycją 153 ww. załącznika wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 90.0, tj. „usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne”. 

Porównaj: Jak rozliczyć VAT przy darowiźnie majątku zlikwidowanej firmy

Z przedstawionego więc stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług utrzymania w czystości murawy boiska z tworzywa sztucznego, wykonywanych specjalistycznym sprzętem, polegających na szczotkowaniu powierzchni boiska, uzupełnianiu granulatu na murawie i usuwaniu jego nadmiaru.

Powyższe usługi sklasyfikowane są w PKWiU z 1997 r. w grupowaniu 90.00.30-00.00 „Oczyszczanie dróg kołowych, ulic, placów i innych terenów, usuwanie śniegu i lodu”. Zgodnie z przedstawionym zatem stanem faktycznym o ile świadczone usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.00.30-00.00, a podana klasyfikacja jest prawidłowa, są one opodatkowane wg 7% stawki podatku od towarów i usług.

Polecamy serwis PIT

Decydujące znaczenie dla prawidłowego przyporządkowania statystycznego świadczonych usług mają zaś kryteria przedmiotowe odnoszące się do charakteru i rodzaju świadczonych usług, nie zaś kryteria podmiotowe (z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 20 marca 2008 r. I SA/Ol 52/2008).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK