| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy przekazywanie pieniędzy przedstawicielstwu podlega VAT

Czy przekazywanie pieniędzy przedstawicielstwu podlega VAT

Czy przekazywanie przez Spółkę na rzecz przedstawicielstwa środków pieniężnych przeznaczonych na realizację zadań tego podmiotu, jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?

NIE.

Zdaniem organów podatkowych przekazanie środków pieniężnych przedstawicielstwu na realizację jego zadań nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o VAT  podatkowi podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie z kolei do art. 8 ust. 1 ustawy VAT świadczenie usług, jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Powyższe przepisy oznaczają, iż zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszelkie transakcje (realizowane przez „Podatników” w rozumieniu ustawy) wykonywane w ramach działalności gospodarczej chyba, że wyjątkowo ze względu na specyfikę danej czynności nie można jej określić jako dostawy towarów, „czynności zrównanych z dostawą towarów” lub też świadczenia usług.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Dokonywane pomiędzy podatnikiem a jego przedstawicielstwem rozliczanie kosztów funkcjonowania tego przedstawicielstwa polegające na przekazywaniu środków pieniężnych przeznaczonych na jego zadania nie stanowi oczywiście dostawy towarów, ani też czynności zrównanych z dostawą towarów (art. 7 ustawy). 

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Ze względu na specyfikę tej czynności nie stanowi ono również świadczenia usług. Rozliczenie powyższe dokonywane jest w ramach jednej osoby prawnej, tj. przedsiębiorstwa podatnika (przedstawicielstwo nie jest odrębnym bytem prawnym), nie stanowi zatem świadczenia usług na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Tym samym zdarzenie to nie wypełnia definicji świadczenia usług określonej w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji przekazywanie środków pieniężnych przez Spółkę na rzecz przedstawicielstwa nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna:
Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK