| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak opodatkować VAT wniesienie nieruchomości aportem do spółki

Jak opodatkować VAT wniesienie nieruchomości aportem do spółki


Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie wynajmu nieruchomości. Spółka ta zamierza przystąpić do spółki osobowej (zarówno spółki cywilnej jak i spółki osobowej prawa handlowego) wnosząc do niej wkład niepieniężny (aport) w postaci gruntu zabudowanego halą produkcyjno-składową z aneksem biurowym. Czy Spółka z o.o. powinna wykazać ten aport jako odpłatną dostawę towaru, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na ogólnych zasadach?

TAK 

Wniesienie tej nieruchomości, jako aportu do spółki osobowej jest odpłatną dostawą towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Stawka podstawowa VAT (obecnie 22% a od 2011 r. – 23%) będzie miała zastosowanie, jeśli podatnik zrezygnuje z opcji zwolnienia z VAT, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT. 

Zdaniem organów podatkowych wniesienie aportu do spółki osobowej nie różni się w żadnym zakresie od innej dostawy towarów. Zatem wnosząc aport Spółka z o.o. będzie działała, jako podatnik VAT, tak jak gdyby dokonała sprzedaży towarów będących przedmiotem aportu.
Podatek naliczony na fakturze dokumentującej ten aport może zostać przez nabywcę odliczony w ramach ogólnego mechanizmu przewidzianego przez art. 86 ustawy o VAT.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: VAT 2011

Warto jeszcze zaznaczyć, że uznanie wniesienia aportu za odpłatną dostawę towarów, zostało potwierdzone w wielu wydanych interpretacjach prawa podatkowego, m.in. przez: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 18 lipca 2008 r. nr ILPP1/443-415/08-2/MK, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16 października 2008 r. nr IPPP1/443-1599/08/PR, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 18 listopada 2008 r. nr ITPP2/443-788/08/RS, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 8 września 2009 r. nr ILPP2/443-764/09-2/AD. 

Ostatnio podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPP1-443-1013/10-3/PR z 16 listopada 2010 r.

Analogiczne stanowisko było prezentowane również w wyrokach sadów administracyjnych, w tym m.in.: wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 października 2008 r. o sygn. I SA/Po 638/08, wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 października o sygn. I SA/Po 1060/08, wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 maja 2008 r. o sygn. I SA/Sz 775/07, wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 października 2008 r. o sygn. I SA/Ol 221/08.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »