| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaka stawka ryczałtu od montażu i demontażu rusztowań budowlanych?

Jaka stawka ryczałtu od montażu i demontażu rusztowań budowlanych?

Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą w ramach, której będę montował i demontował rusztowania na zlecenie innych podmiotów. Rusztowania będą stanowić własność inwestora i będą wykorzystywane do realizacji prowadzonych inwestycji. Z tytułu działalności gospodarczej planuję opłacać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. Prowadzoną działalność kwalifikuje według PKD nr 43.99.Z do „pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Czy powinienem zastosować 5,5% stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w zakresie prowadzonej działalności.

Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

W przypadku trudności bądź wątpliwości przy ustaleniu symbolu PKWiU Wnioskodawca może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego.

Powyższe wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej

Polecamy: Kontrola podatkowa

Reasumując, jeżeli podatnik w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej będzie świadczył usługi budowlane związane z montowaniem i demontowaniem rusztowań, to przychody z tego tytułu będą mogą być opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.

Podstawa prawna:

- art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e, art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK