| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Bezumowne korzystanie a VAT

Bezumowne korzystanie a VAT

W przypadku gdy podatnik podatku od towarów i usług (VAT) pozwala na korzystanie z jego nieruchomości przez inny podmiot bez tytułu prawnego, może być zobowiązany do zapłaty podatku podatku od towarów i usług (VAT). Co więcej, zdaniem organów podatkowych, obowiązek zapłaty podatku może pojawić się również w przypadku, gdy podatnik nie wiedział, że ktoś bezprawnie korzysta z jego własności.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Zdaniem Autorki, nie można się zgodzić ze stanowiskiem organu w kwestii wystąpienia w tym przypadku dorozumianej zgody na bezumowne korzystanie. Zaniechanie działania wynikające z braku wiedzy odnośnie danego stanu faktycznego nie powinno być traktowane jako dorozumiana zgoda. 

Jednocześnie, w przypadku gdy wystąpi dorozumiana zgoda podatnika (fakt ten nie budzi wątpliwości) na bezumowne korzystanie z jego nieruchomości, wówczas podatnik musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku. Przykładowo, jeżeli podatnik posiadał wiedzę w zakresie bezumownego korzystania przez inny podmiot z jego nieruchomości, przy czym nie dążył w żaden sposób do uregulowania prawnego takiej sytuacji (np. nie żądał podpisania umowy dzierżawy), wówczas można uznać, że w sposób dorozumiany wyraził  zgodę na takie korzystanie. W takim przypadku wystąpi po jego stronie obowiązek zapłaty podatku od całej wartości wynagrodzenia (rekompensaty) otrzymanej z tytułu bezumownego korzystania.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Małgorzata Lehmann-Ziaja

Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »