| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnicy prowadzący biuro rachunkowe mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, jeśli roczne dochody nie przekraczają 150 000 zł oraz w ramach prowadzonej działalności nie świadczą usług prawniczych oraz w zakresie doradztwa.

Powyższa decyzja zawarta jest w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 19 lutego 2014 roku, nr IPTPP1/443-895/13-4/RG.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Rozpatrywana przez organ podatkowy sprawa dotyczyła podatniczki, która prowadzi biuro rachunkowe (posiada certyfikat księgowy lecz nie ma uprawnień doradcy podatkowego, nie świadczy więc żadnych usług doradczych - PKD 69.20.Z) i jest podatnikiem VAT od lipca 2011 roku. Obroty biura są znacznie niższe niż 150 000 zł. Podatniczka zadała pytanie czy w związku z tym mogła wybrać zwolnienie podmiotowe z VAT od 1 stycznia 2014 roku?

Biuro rachunkowe czy własna księgowość?


Zwolnienie do 150 tys.


W wyjaśnieniach Izba Skarbowa w Łodzi stwierdziła, że zwolniona jest od podatku sprzedaż dokonywana przez podatników, której wartość nie przekroczyła łącznie kwoty 150 000 zł za poprzedni rok podatkowy. Wynika tak bezpośrednio z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Natomiast zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT nie ma zastosowania zwolnienie w stosunku do podatników świadczących usługi: a) prawnicze, b) w zakresie doradztwa z wyjątkiem doradztwa rolniczego [...], c) jubilerskie.

Do rozstrzygnięcia powstała zatem kwestia czy usługi świadczone przez podatniczkę należy zaliczyć do usług w zakresie doradztwa, gdyż w świetle obowiązujących przepisów nie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Umowa biura rachunkowego z klientem - wzór

Zapisz się na nasz newsletter


Definicja doradztwa


Zakres doradztwa jest dość szeroko rozumiany i obejmować może szereg usług doradczych, np.: podatkowe, prawne czy finansowe. W zawiązku z tym Organ podatkowy wyjaśnił, wobec braku w ustawie definicji doradztwa, iż należało w tej kwestii odwołać się do wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 1996), pod pojęciem doradcy należy rozumieć tego, „kto doradza”. Natomiast „doradzić” oznacza „udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”.

Z przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego sprawy wynika, że nie udziela fachowych porad, opinii, zaleceń, wyjaśnień prawnych, podatkowych, finansowych i ekonomicznych. W ramach prowadzonej działalności wg PKD 69.20.Z świadczy wyłącznie usługi polegające na kompleksowej obsłudze rachunkowo-księgowej i płacowej firm (m.in. prowadzi w imieniu i na rzecz podatników, płatników podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencję przychodów, ewidencję środków trwałych, wyposażenia itp., sporządza, podpisuje, składa w imieniu i na rzecz podatników, płatników zeznania i deklaracje podatkowe, deklaracje do ZUS; reprezentuje podatników, płatników przed organami kontrolującymi). Usługi te świadczone są w ramach kompleksowej ciągłej obsługi księgowej w związku z zawartą umową na prowadzenie spraw księgowo-płacowych, a nie w ramach odrębnych i jednorazowych zleceń.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »