| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Kiedy usługi psychologiczne są zwolnione z VAT?

Kiedy usługi psychologiczne są zwolnione z VAT?

Jeżeli usługi psychologiczne świadczy zakład opieki zdrowotnej albo jeżeli usługi świadczy psycholog zatrudniony w innym niż zoz podmiocie – usługi te są zwolnione z VAT.

Punkty 18a i 19a zostały dodane od 1 kwietnia 2011 r. ale obowiązują z mocą wsteczną od 1 stycznia 2011 r.

Warto zauważyć, że omawiana interpretacja została wydana 28 marca ale już wtedy była znana ustawa z 18 marca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, która opublikowana została w Dzienniku Ustaw Nr 64, poz. 332 z 28 marca 2011 r. 

Turnusy medyczne wolne od VAT

Czy zabiegi chirurgii plastycznej i in vitro są zwolnione z VAT?

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie wynika, iż zwolnione od podatku są określone usługi w zakresie opieki medycznej oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej lub określone w przepisach osoby (lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, psycholog), a także przedstawicieli zawodów medycznych.

Spółka wypełniła przesłankę o charakterze przedmiotowym uprawniającą do zastosowania zwolnienia, bowiem usługi psychologiczne są usługami w zakresie opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu oraz poprawie zdrowia.

Jednak zdaniem organu podatkowego przesłanka o charakterze podmiotowym nie została wypełniona – bowiem spółka nie jest zakładem opieki zdrowotnej, a psycholog, który świadczy przedmiotowe usługi psychologiczne, nie jest w spółce zatrudniony.

Dlatego też usługi psychologiczne świadczone przez spółkę na rzecz osób fizycznych oraz stowarzyszeń i placówek medycznych, nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Usługi te bowiem nie spełniają podstawowej przesłanki umożliwiającej zastosowanie zwolnienia, tj. nie są świadczone przez określone ustawą podmioty.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Jednak w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT istnieje warunek przedmiotowy zwolnienia, aby usługi medyczne były świadczone przez lekarzy, pielęgniarki, czy psychologów w ramach ich zawodów ale bez dalszych warunków formalnych. Czyli nie ma np. wymogu zatrudnienia lekarza w podmiocie niebędącym zoz-em aby ów podmiot mógł świadczyć usługi medyczne zwolnione z VAT.

Dopuszczalne wydaje się być zatem zwolnienie z VAT usług medycznych świadczonych przez podmiot niebędący zoz-em, jeżeli usługi te świadczy faktycznie lekarz, psycholog, pielęgniarka, czy osoba wykonująca iny zawód medyczny.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »