| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?

Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?

Jestem lekarzem dentystą. Prowadzę prywatny gabinet dentystyczny. Czy zmiany przepisów o podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podatkowego zmieniają moją pozycje jako podatnika VAT?

Przypomnijmy, że do końca 2010 roku przepisy ustawy o VAT stanowiły, że zwolnieniem od podatku od towarów i usług objęte są usługi stomatologiczne.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18-20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w kształcie obowiązującym od 1 stycznia 2011 roku, zwolnione z VAT są:
18) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej;
18a) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane wynikające bezpośrednio z procesu leczenia, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie;
19) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, ze zm.),
d) psychologa,
19a) świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19;
20) usługi transportu sanitarnego.

Polecamy:Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Analiza powołanego przepisu wskazuje więc, że lekarze dentyści znajdują się pośród tych przedstawicieli zawodów medycznych świadczących usługi w zakresie opieki medycznej, dla których kryteria zwolnienia z podatku VAT zostały jasno i precyzyjnie określone.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty.

Polecamy:Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego należy więc być lekarzem albo lekarzem dentystą i w ramach wykonywanego zawodu świadczyć usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia,

Tak więc ostatnie zmiany przepisów dotyczące zwolnień z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usług świadczonych przez dentystów nie zmieniły sytuacji podatkowej tej grupy zawodowej w zakresie zwolnienia z opodatkowania VAT świadczonych przez nich usług.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK