| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy prowadzenie świetlicy przez stowarzyszenie jest zwolnione z VAT?

Czy prowadzenie świetlicy przez stowarzyszenie jest zwolnione z VAT?

W ramach działalności statutowej stowarzyszenie prowadzi placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia dziennego w formach świetlicy, klubu i kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży. Działalność finansowana jest w części z dotacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - zgodnie z podpisanymi umowami na prowadzenie tych placówek w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej. Czy działalność stowarzyszenia jest w tym zakresie zwolniona z VAT.

Od 1 stycznia 2011 r. nie obowiązuje załącznik nr 4 do ustawy VAT, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku, w tym zwolnienie od podatku usług w zakresie edukacji.

Uregulowania dotyczące usług zwolnionych od podatku, w tym regulujące zwolnienia od podatku działalności w zakresie opieki nad dziećmi oraz edukacyjnej, przeniesiono do treści ustawy (art. 43 i n.).

Ponadto, przy określaniu zakresu zwolnień, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

W ramach znowelizowanych przepisów, od podatku VAT zostały zwolnione usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, wykonywane:

a) w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty,

b) przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.

W przedstawionym pytaniu stowarzyszenie w ramach działalności statutowej prowadzi jako odpłatna i nieodpłatna działalność placówki opiekuńczo-wychowawczej między innymi  w formach świetlicy.

Jeżeli stowarzyszenie świadczy usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w tym ustawy o pomocy społecznej z 12 marca 2004 r. oraz w przepisach o systemie oświaty, jego działalność w tym zakresie będzie zwolniona od podatku VAT.

Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: serwis VAT

W myśl przepisów ustawy o pomocy społecznej, w celu wsparcia funkcji opiekuńczych rodziny, dziecko może zostać objęte opieką i wychowaniem w następujących placówkach opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego:

1. opiekuńczej, prowadzonej w formie kół zainteresowań, świetlic, klubów, ognisk wychowawczych, które pomagają dzieciom w pokonywaniu trudności szkolnych i organizowaniu czasu wolnego;

2. specjalistycznej, w której jest realizowany program psychokorekcyjny lub psychoprofilaktyczny, w tym terapia pedagogiczna, rehabilitacja, resocjalizacja.

Placówka wsparcia dziennego zapewnia dziecku pomoc w nauce, organizację czasu wolnego, rozwój zainteresowań, organizację zabaw i zajęć sportowych oraz stałą pracę z rodziną dziecka.

Stowarzyszenie powinno pamiętać, że placówki opiekuńczo-wychowawcze i ośrodki adopcyjno-opiekuńcze podlegają obowiązkowi rejestracji. Jednostka nie objęta rejestracją nie stanowi placówki opiekuńczo-wychowawczej ani ośrodka adopcyjno-opiekuńczego w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej i nie będzie objęta zwolnieniem podatkowym.

Jednocześnie zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, ale nie niezbędnymi do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej z opodatkowania VAT.

Ponadto, zwolnienie nie dotyczy podmiotów, których celem głównym jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Podstawa prawna:

- art. 43 ust. 1 pkt 21 i pkt 24, art. 43 ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług,

- art. 71, art. 84 ustawa o pomocy społecznej z 12 marca 2004 r.,

- § 28 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 października 2007 r. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »