REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z VAT usług medycznych - eksperyment badawczy i leczniczy

Aleksandra Pieńczuk
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Zwolnienie z VAT usług medycznych; badania leków; eksperyment medyczny
Zwolnienie z VAT usług medycznych; badania leków; eksperyment medyczny
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Eksperyment leczniczy (wprowadzenie przez lekarza nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej) ma cele lecznicze i w związku z tym usługa medyczna z tym eksperymentem związana jest zwolniona z VAT.

1. Nieuprawnione jest twierdzenie, że badanie kliniczne nowego leku na oddziale chemioterapii Szpitala na pacjentach ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową stanowi eksperyment badawczy, a nie leczniczy w rozumieniu art. 21 ustawy o zawodach lekarza. Wbrew poglądowi Organu nie można przyjąć, że badanie nowego leku nie ma wartości terapeutycznych, a jego celem jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy medycznej, a zatem cel naukowy.

Autopromocja

2. Należy przyznać, że badanie kliniczne produktu leczniczego, stanowiące, zdaniem Sądu, eksperyment leczniczy siłą rzeczy ma też cel badawczy. Nie do przyjęcia jest jednak teza, że produkt badany będzie ewentualnie wykorzystany w nieokreślonej przyszłości i hipotetycznej sytuacji, kiedy jest on aplikowany tu i teraz, pacjentom hospitalizowanym. Może co najwyżej nie być rozpowszechniony, gdy wynik badania będzie uzasadniał takie zaniechanie.

Powyższe stwierdzenia, to tezy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 22 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Ol 690/11).

Badania kliniczne leków

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność w zakresie współpracy z sektorem farmaceutycznym i na podstawie zawartych ze sponsorami i badaczami umów trójstronnych, uczestniczy w organizowanych przez nie badaniach klinicznych.

Na mocy takich umów szpital uzyskuje nieodpłatnie badane produkty lecznicze, komparatory oraz urządzenia stosowane do ich podawania. Osobami badanymi są pacjenci szpitala, którzy spełniają kryteria określone protokołem badania i jednocześnie wyrażą zgodę na udział w badaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby te w czasie eksperymentu przyjmują inne leki, niż w leczeniu standardowym, a wszystkie koszty związane z diagnozowaniem i leczeniem takiego pacjenta ponosi nie NFZ, lecz sponsor. Pacjenci objęci badaniami klinicznymi nie są w ogóle wykazywani w rozliczeniach z NFZ. W czasie trwania eksperymentu stosuje się wobec nich podobne lub wręcz takie same procedury diagnostyczne.

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

W związku z powyższym, we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka zadała pytanie: "Czy wynagrodzenie otrzymane przez szpital od sponsora prowadzącego badanie kliniczne jest zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt.18 ustawy o VAT, czy też podlega podatkowi wg stawki 23%?

Spółka uznała, że zwolnienie powinno znaleźć zastosowanie. Spółka podniosła również, że pacjenci, którzy otrzymują badane leki, zażywają je w celu poprawy stanu ich zdrowia, a nie wzięcia udziału w abstrakcyjnych badaniach naukowych-dla większości pacjentów objętych badaniami wzięciu udziału w konkretnym badaniu klinicznym to szansa na skorzystania z nowatorskiej terapii.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że wynagrodzenie otrzymywane przez szpital pokrywa koszty utrzymania pacjenta w szpitalu (przeważająca ilość umów dotyczy pacjentów hospitalizowanych), koszty badań diagnostycznych, prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej itp.

Spółka podkreśliła również, że pacjenci otrzymują identyczne lub bardzo podobne świadczenia zdrowotne w porównaniu do pacjentów leczonych standardowo co potwierdza tezę, że czynności szpitala wykonywane w ramach badań klinicznych podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt.18 ustawy o VAT.

Fiskus: nie ma możliwości zastosowania zwolnienia z VAT

Organ podatkowy uznał powyższe stanowisko za nieprawidłowe. Minister Finansów stwierdził, że niespełnione pozostały dwie przesłanki konieczne do zakwalifikowania usług, jako zwolnionych od VAT:

1. przedmiotowej, tj. świadczone usługi mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia,

2. podmiotowej, tj. usługi te muszą być świadczone przez podmioty lecznicze ( do 30 czerwca 2011r. przez zakład opieki zdrowotnej).

Organ dokonał wykładni przepisów ustawy o VAT i przywołał linię orzeczniczą TSUE, zgodnie z którą usługi, których głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, nie korzystają ze zwolnienia. Organ jednocześnie wywiódł, że eksperyment badawczy (kliniczne badanie eksperymentalne) – to badanie naukowe, którego zasadniczym celem jest określenie skuteczności oraz bezpieczeństwa produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub innej technologii medycznej (zabiegu, testu diagnostycznego). Jako takie nie powinno ono korzystać z przedmiotowego zwolnienia.


WSA pozwala zastosować zwolnienie z VAT

Spółka nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem organu podatkowego i po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, wniosła skargę do WSA w Olsztynie.

Sąd potwierdził, że eksperymentem leczniczym jest wprowadzenie przez lekarza nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej.

Może on być przeprowadzony, jeżeli dotychczasowe metody medyczne nie są skuteczne lub jeżeli ich skuteczność nie jest wystarczająca. Jako taki ma on wyraźne cele lecznicze, którym jedynie towarzyszą cele stricte badawcze. W takiej sytuacji nieuprawnione byłoby odmawianie przedmiotowym usługom prawa do zwolnienia z VAT.

Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Cel usługi medycznej uzasadnia skorzystanie ze zwolnienia

Zgadzam się z argumentacją sądu, który uznał, iż badanie kliniczne produktu leczniczego, spełnia kryteria eksperymentu leczniczego, a nie wyłącznie badawczego.

Usługi wykonywane przez skarżącego polegające na obsłudze i przeprowadzeniu badania klinicznego nie miały wyłącznie na celu rozszerzenia wiedzy medycznej.

Jest to istotne gdyż literalnie, art. 43 ust.1 pkt.18 ustawy o VAT zwalnia z opodatkowania podatkiem VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Przepis ten jest implementacją art. 132 ust.1 lit. b Dyrektywy 2006/112/WE. Z orzecznictwa dotyczącego tego artykułu wynika, iż pojęcie „opieka medyczna” dotyczy świadczeń medycznych, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.

Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Natomiast cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia. Jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Innymi słowy, aby podlegać zwolnieniu świadczenie powinno mieć cel terapeutyczny, tym samym liczy się nie charakter usługi, ale jej cel (patrz też wyrok w sprawie L.u.P. GmbH, sygn. C-106/05 oraz w połączonych sprawach C-394/04 i C-395/04 Diagnostiko & Therapeftiko Kentro Athinon-Ygeia AE).

Niewątpliwie w rozpatrywanym przypadku mieliśmy do czynienia z opieką medyczną. Wiodącym celem było sprawdzenie czy lek jest skuteczny w leczeniu chorych. Dlatego usługę taką można objąć zwolnieniem z VAT z art. 43 ust.1 pkt.18. ustawy o VAT.

Podatnicy powinni jednak uważać, gdyż usługi związane z eksperymentem badawczym, który nie będzie jednocześnie eksperymentem leczniczym, będą podlegały opodatkowaniu 23% stawką VAT, a organy podatkowe wydając interpretacje chętnie powołają się na powyższy wyrok.

Aleksandra Pieńczuk jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA