| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT usług medycznych - eksperyment badawczy i leczniczy

Zwolnienie z VAT usług medycznych - eksperyment badawczy i leczniczy

Eksperyment leczniczy (wprowadzenie przez lekarza nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej) ma cele lecznicze i w związku z tym usługa medyczna z tym eksperymentem związana jest zwolniona z VAT.

WSA pozwala zastosować zwolnienie z VAT

Spółka nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem organu podatkowego i po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, wniosła skargę do WSA w Olsztynie.

Sąd potwierdził, że eksperymentem leczniczym jest wprowadzenie przez lekarza nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej.

Może on być przeprowadzony, jeżeli dotychczasowe metody medyczne nie są skuteczne lub jeżeli ich skuteczność nie jest wystarczająca. Jako taki ma on wyraźne cele lecznicze, którym jedynie towarzyszą cele stricte badawcze. W takiej sytuacji nieuprawnione byłoby odmawianie przedmiotowym usługom prawa do zwolnienia z VAT.

Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Cel usługi medycznej uzasadnia skorzystanie ze zwolnienia

Zgadzam się z argumentacją sądu, który uznał, iż badanie kliniczne produktu leczniczego, spełnia kryteria eksperymentu leczniczego, a nie wyłącznie badawczego.

Usługi wykonywane przez skarżącego polegające na obsłudze i przeprowadzeniu badania klinicznego nie miały wyłącznie na celu rozszerzenia wiedzy medycznej.

Jest to istotne gdyż literalnie, art. 43 ust.1 pkt.18 ustawy o VAT zwalnia z opodatkowania podatkiem VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Przepis ten jest implementacją art. 132 ust.1 lit. b Dyrektywy 2006/112/WE. Z orzecznictwa dotyczącego tego artykułu wynika, iż pojęcie „opieka medyczna” dotyczy świadczeń medycznych, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.

Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Natomiast cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia. Jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Innymi słowy, aby podlegać zwolnieniu świadczenie powinno mieć cel terapeutyczny, tym samym liczy się nie charakter usługi, ale jej cel (patrz też wyrok w sprawie L.u.P. GmbH, sygn. C-106/05 oraz w połączonych sprawach C-394/04 i C-395/04 Diagnostiko & Therapeftiko Kentro Athinon-Ygeia AE).

Niewątpliwie w rozpatrywanym przypadku mieliśmy do czynienia z opieką medyczną. Wiodącym celem było sprawdzenie czy lek jest skuteczny w leczeniu chorych. Dlatego usługę taką można objąć zwolnieniem z VAT z art. 43 ust.1 pkt.18. ustawy o VAT.

Podatnicy powinni jednak uważać, gdyż usługi związane z eksperymentem badawczym, który nie będzie jednocześnie eksperymentem leczniczym, będą podlegały opodatkowaniu 23% stawką VAT, a organy podatkowe wydając interpretacje chętnie powołają się na powyższy wyrok.

Aleksandra Pieńczuk jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK