| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtowców

Roczne rozliczenie ryczałtowców

Na jakich formularzach muszą rozliczyć się podatnicy opłacający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych? W jakim terminie należy zapłacić podatek i złożyć deklaracje? Jak odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać ryczałtowcy? Jakie obowiązki ciążą na osobach rozliczających się w formie karty podatkowej?

Rzeczywiście w porównaniu np. z zasadami ogólnymi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest opodatkowaniem uproszczonym. W trakcie roku podatkowego ryczałtowcy nie składają bowiem miesięcznych deklaracji podatkowych. Zobowiązani są jedynie do obliczenia i wpłacenia do urzędu skarbowego ryczałtu od przychodów uzyskanych za dany miesiąc, w terminie do 20 dnia miesiąca następnego. Ostateczne rozliczenie podatku za dany rok następuje w zeznaniu rocznym sporządzonym według wzoru PIT-28, które składa się do końca stycznia roku następnego (aktualne wzory zeznań oraz załączników obowiązujące w rozliczeniu za 2005 rok opublikowane zostały w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 11 października 2005 r. – Dz.U. nr 204, poz. 1690).
Choć przy obliczaniu ryczałtu nie uwzględnia się kosztów uzyskania, ustawa o ryczałcie przewiduje wiele odliczeń zarówno od przychodów, jak i od samego ryczałtu. W przypadku ryczałtowców osiągających również przychody opodatkowane na zasadach ogólnych, np. z tytułu umowy o pracę, odliczenia te dopuszczalne są, pod warunkiem że wydatki nie zostały odliczone od dochodu i podatku ustalonego na podstawie przepisów ustawy o PIT, czyli np. od przychodów ze stosunku pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK