| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtowców

Roczne rozliczenie ryczałtowców

Na jakich formularzach muszą rozliczyć się podatnicy opłacający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych? W jakim terminie należy zapłacić podatek i złożyć deklaracje? Jak odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać ryczałtowcy? Jakie obowiązki ciążą na osobach rozliczających się w formie karty podatkowej?

Rzeczywiście w porównaniu np. z zasadami ogólnymi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest opodatkowaniem uproszczonym. W trakcie roku podatkowego ryczałtowcy nie składają bowiem miesięcznych deklaracji podatkowych. Zobowiązani są jedynie do obliczenia i wpłacenia do urzędu skarbowego ryczałtu od przychodów uzyskanych za dany miesiąc, w terminie do 20 dnia miesiąca następnego. Ostateczne rozliczenie podatku za dany rok następuje w zeznaniu rocznym sporządzonym według wzoru PIT-28, które składa się do końca stycznia roku następnego (aktualne wzory zeznań oraz załączników obowiązujące w rozliczeniu za 2005 rok opublikowane zostały w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 11 października 2005 r. – Dz.U. nr 204, poz. 1690).
Choć przy obliczaniu ryczałtu nie uwzględnia się kosztów uzyskania, ustawa o ryczałcie przewiduje wiele odliczeń zarówno od przychodów, jak i od samego ryczałtu. W przypadku ryczałtowców osiągających również przychody opodatkowane na zasadach ogólnych, np. z tytułu umowy o pracę, odliczenia te dopuszczalne są, pod warunkiem że wydatki nie zostały odliczone od dochodu i podatku ustalonego na podstawie przepisów ustawy o PIT, czyli np. od przychodów ze stosunku pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK