| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtowców

Roczne rozliczenie ryczałtowców

Na jakich formularzach muszą rozliczyć się podatnicy opłacający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych? W jakim terminie należy zapłacić podatek i złożyć deklaracje? Jak odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać ryczałtowcy? Jakie obowiązki ciążą na osobach rozliczających się w formie karty podatkowej?

Rzeczywiście w porównaniu np. z zasadami ogólnymi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest opodatkowaniem uproszczonym. W trakcie roku podatkowego ryczałtowcy nie składają bowiem miesięcznych deklaracji podatkowych. Zobowiązani są jedynie do obliczenia i wpłacenia do urzędu skarbowego ryczałtu od przychodów uzyskanych za dany miesiąc, w terminie do 20 dnia miesiąca następnego. Ostateczne rozliczenie podatku za dany rok następuje w zeznaniu rocznym sporządzonym według wzoru PIT-28, które składa się do końca stycznia roku następnego (aktualne wzory zeznań oraz załączników obowiązujące w rozliczeniu za 2005 rok opublikowane zostały w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 11 października 2005 r. – Dz.U. nr 204, poz. 1690).
Choć przy obliczaniu ryczałtu nie uwzględnia się kosztów uzyskania, ustawa o ryczałcie przewiduje wiele odliczeń zarówno od przychodów, jak i od samego ryczałtu. W przypadku ryczałtowców osiągających również przychody opodatkowane na zasadach ogólnych, np. z tytułu umowy o pracę, odliczenia te dopuszczalne są, pod warunkiem że wydatki nie zostały odliczone od dochodu i podatku ustalonego na podstawie przepisów ustawy o PIT, czyli np. od przychodów ze stosunku pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK