| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

Podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą powinny zaplanować swoje operacje importowe i eksportowe oraz wziąć pod uwagę zmiany wynikające z przepisów celnych. W 2007 roku najważniejsze z nich wynikają z modernizacji Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz zmian w klasyfikacji taryfowej towarów będących konsekwencją modyfikacji systemu zharmonizowanego HS. Do innych, równie ważnych, kwestii należy zaliczyć możliwość korzystania z zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych. Warto także zwrócić uwagę na wprowadzenie nowego wzoru formularza SAD.

Bułgaria i Rumunia
W związku z przystąpieniem do Unii Europejskiej i utworzeniem unii celnej z krajami UE, wywóz towarów do Bułgarii i Rumunii przestał, od 1 stycznia 2007 r., napotykać bariery taryfowe i pozataryfowe i zmienił status z eksportu na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W konsekwencji w handlu z tymi krajami obowiązują obecnie przepisy przejściowe. Podstawową zasadą określoną w tych przepisach przejściowych jest, że towary będące w swobodnym obrocie w państwach UE w momencie akcesji pozostają w swobodnym obrocie również po akcesji. Podobnie będzie, jeśli towary przed akcesją zostały objęte procedurą celną, która została zakończona po momencie akcesji. Podkreślić należy, że w takim przypadku konieczne jest wykazanie wspólnotowego statusu towarów. Pewien zakres obrotu pozostaje jednak pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów. Ponadto szczególne środki przejściowe są przewidziane w odniesieniu do produktów rolnych.
Kraje bałkańskie
Większość ułatwień w handlu wiąże się z postępami w liberalizacji na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO). Istnieje jednak również pewna grupa ułatwień wynikająca z regionalnych porozumień wielostronnych.
Przykładem takiego porozumienia może być Środkowoeuropejskie Porozumienie o Strefie Wolnego Handlu (ang. CEFTA). Pierwotnie CEFTA zrzeszała Polskę, Czechy, Węgry, Słowację, Słowenię, Rumunię, Bułgarię i Chorwację. Po przystąpieniu tych krajów, z wyjątkiem Chorwacji, do Unii Europejskiej, istnienie tej strefy przestało mieć rację bytu.
Jednakże, w związku z potrzebą zacieśniania wzajemnych więzów gospodarczych, która pojawiła się w krajach południowej Europy, zaistniały przesłanki ku temu, aby ugrupowanie to odrodziło się w nowej postaci. I tak, obecnie CEFTA konsoliduje trzydzieści dwie bilateralne umowy zawarte pomiędzy krajami usytuowanymi na południu Europy w jedno wspólne porozumienie regionalne, a ponadto unowocześnia zasady handlu w regionie, reguluje kwestie uczciwej konkurencji, zamówień publicznych, ochrony praw własności intelektualnej, praktyk odnośnie do handlu przemysłowego i przepisów sanitarnych i fitosanitarnych.
Wartość celna
Wszystkie towary mogące być przedmiotem handlu międzynarodowego są ujęte w Taryfie celnej, która określa stawki stosowane przy kalkulacji należności celnych.
Stawki te mogą być określane trojako - jako kwota pobierana od jednostek importowanego towaru (stawki specyficzne), jako stawka procentowa od wartości towaru (stawki ad walorem) lub też jako kombinacja ww. stawek.
Ilość importowanego towaru i jego wartość stanowią bazę do kalkulacji wartości celnej towaru, tj. wartości, od której obliczony będzie procent stanowiący należności celne. W sytuacji gdy należności celne nie są pobierane lub też stosowana jest stawka specyficzna, wartość celna jest łatwa do określenia - jest ona iloczynem jednostek masy lub objętości importowanego towaru oraz stawki celnej przewidzianej dla danego rodzaju towaru.
Sprawa się komplikuje, gdy wartość celna określana jest jako procent wartości towaru, ponieważ niektóre z elementów wartości towaru są stałe, inne zwykle nie są do niej zaliczane a jeszcze inne mogą być wyłączone z tej wartości pod pewnymi warunkami.
Przykładowo, kontrowersyjną kwestią było do 16 listopada 2006 r., kiedy to Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał wyrok dotyczący wartości celnej komputerów przenośnych, czy wartość oprogramowania zawierającego przynajmniej jeden system operacyjny powinna być wliczana do wartości celnej komputerów przenośnych. Po rozważeniu sprawy ETS uznał, że jeśli wartość ww. oprogramowania nie została wliczona do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za komputery przenośne, powinna ona być doliczona do ich wartości celnej.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK