| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć leasing

Jak rozliczyć leasing

Firmy mogą korzystać z dwóch form leasingu - finansowego i operacyjnego. Wybór odpowiedniej formy zależy od potrzeb i możliwości leasingobiorcy. Zawarcie umowy będzie miało istotne skutki dla rozliczeń podatkowych zarówno finansującego, jak i korzystającego z przedmiotu leasingu.

Ograniczenia dla samochodów
Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe niespełniające dodatkowych kryteriów, na podstawie umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty naliczonego VAT od raty wynikającej z umowy. Suma kwot podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6 tys. zł. Oznacza to, że bez względu na wartość podatku naliczonego na fakturze odliczenie nie będzie wyższe niż 6 tys. zł. Pełne odliczenie będzie można jednak zastosować w przypadku samochodów osobowych i pojazdów samochodowych, które spełniają kryteria określone w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT. Ograniczenie nie będzie miało zastosowania m.in. do następujących kategorii samochodów:
- pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
- pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu,
- pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
- pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
- pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o VAT,
- pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej dziesięciu osób łącznie z kierowcą.
Słownik
Leasingobiorca - to podmiot korzystający z leasingu. Może być nią zarówno osoba prawa, jak i fizyczna, która użytkuje przedmiot leasingu.
Leasingodawca - to finansujący leasing, firma nabywająca od zbywcy przedmiot leasingu i oddająca go w użytkowanie za opłatą korzystającemu (leasingobiorcy).
Zbywca - dostawca przedmiotu leasingu, podmiot, od którego leasingodawca kupuje przedmiot leasingu. Wyboru zbywcy może dokonać zarówno leasingodawca, jak i leasingobiorca.
Przedmiot leasingu - rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne oraz nieruchomości. Zwykle są to samochody, maszyny, sprzęt komputerowy.
Okres leasingu - czas trwania umowy leasingu.
Czynsz inicjalny - opłata wstępna wnoszona przy zawieraniu umowy bądź w momencie wydania przedmiotu leasingobiorcy, stanowi ona część jego wartości.
Raty leasingowe - ustalone w umowie opłaty wnoszone przez leasingobiorcę za używanie przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy. Ich wartość podana w harmonogramie spłat wyrażona jest nominalnie lub procentowo.
Wartość końcowa - wartość wykupu środka trwałego po zakończeniu terminu umowy leasingu.
 
Marcin Musiał
 
Gazeta Prawna Nr 50/2007 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy] z dnia 2007-03-12
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »