| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. podatkiem liniowym. Ponadto podatnik pobiera emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych składa roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika (PIT-40A). Czy dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i dochody z emerytury należy w zeznaniu rocznym rozliczyć łącznie według skali?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej w sposób określony w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy), nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (według skali podatkowej) oraz art. 30b (zyski kapitałowe).
W terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy).
Zatem podatnik powinien rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych w następujący sposób: dochód uzyskany z emerytury rozliczyć według skali podatkowej i złożyć zeznanie roczne o wysokości uzyskanego dochodu (poniesionej straty) na druku PIT-37 do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dochód uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej 19-proc. stawką podatkową rozliczyć na zasadach określonych w art. 30c i złożyć odrębne zeznanie roczne o wysokości uzyskanego dochodu (poniesionej straty) na druku PIT-36L do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Ciechanowie z 18 lipca 2006 r., nr 1403-PDP/4150-2/06.

OPINIA

Adam Mariuk
menedżer, firma Deloitte

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych i dochody z działalności gospodarczej opodatkowane stawką liniową 19 proc., ma obowiązek złożenia odrębnych zeznań rocznych dla każdego z tych rodzajów dochodów. Warto zauważyć, że podatnik osiągający dochody z różnych źródeł może mieć obowiązek złożenia aż czterech zeznań rocznych: PIT-28 - wykazującego przychody z najmu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym, PIT-37 lub PIT-36, na których wykazuje się dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, PIT-36L, na którym rozlicza się dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką liniową i wreszcie PIT-38, na którym podatnik ma obowiązek wykazać dochody z zysków kapitałowych, np. ze sprzedaży akcji. Te trzy ostatnie zeznania są składane do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Taka wielość zeznań rocznych może być przyczyną nieporozumień i niepewność podatników co do szczegółowego zakresu ich obowiązków podatkowych związanych z prawidłowym rozliczeniem rocznym swoich dochodów.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK