| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. podatkiem liniowym. Ponadto podatnik pobiera emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych składa roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika (PIT-40A). Czy dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i dochody z emerytury należy w zeznaniu rocznym rozliczyć łącznie według skali?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej w sposób określony w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy), nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (według skali podatkowej) oraz art. 30b (zyski kapitałowe).
W terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy).
Zatem podatnik powinien rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych w następujący sposób: dochód uzyskany z emerytury rozliczyć według skali podatkowej i złożyć zeznanie roczne o wysokości uzyskanego dochodu (poniesionej straty) na druku PIT-37 do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dochód uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej 19-proc. stawką podatkową rozliczyć na zasadach określonych w art. 30c i złożyć odrębne zeznanie roczne o wysokości uzyskanego dochodu (poniesionej straty) na druku PIT-36L do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Ciechanowie z 18 lipca 2006 r., nr 1403-PDP/4150-2/06.

OPINIA

Adam Mariuk
menedżer, firma Deloitte

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych i dochody z działalności gospodarczej opodatkowane stawką liniową 19 proc., ma obowiązek złożenia odrębnych zeznań rocznych dla każdego z tych rodzajów dochodów. Warto zauważyć, że podatnik osiągający dochody z różnych źródeł może mieć obowiązek złożenia aż czterech zeznań rocznych: PIT-28 - wykazującego przychody z najmu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym, PIT-37 lub PIT-36, na których wykazuje się dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, PIT-36L, na którym rozlicza się dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką liniową i wreszcie PIT-38, na którym podatnik ma obowiązek wykazać dochody z zysków kapitałowych, np. ze sprzedaży akcji. Te trzy ostatnie zeznania są składane do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Taka wielość zeznań rocznych może być przyczyną nieporozumień i niepewność podatników co do szczegółowego zakresu ich obowiązków podatkowych związanych z prawidłowym rozliczeniem rocznym swoich dochodów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK