| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych środki trwałe

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych środki trwałe

Podejście prawa podatkowego do środków trwałych różni się od podejścia w ustawie o rachunkowości. Jedną z różnic, jakie występują w tym zakresie, jest inna klasyfikacja niektórych składników majątku do tej grupy aktywów.

Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość początkową środka trwałego należy powiększyć o wartość wydatków poniesionych na jego ulepszenie, jeśli w danym roku podatkowym wydatki te przekroczyły kwotę 3500 zł. Ponadto z treści tych przepisów wynika, że o ulepszeniu środków trwałych mówimy wówczas, gdy ulepszenie polegało na przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji oraz gdy poniesienie wydatków spowodowało wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami eksploatacji.
 
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dzielą zatem wydatki na dwie grupy - wydatki na remont oraz wydatki na ulepszenie środków trwałych. O ile te pierwsze są uwzględniane w kosztach uzyskania przychodów bezpośrednio, to w sytuacji, gdy wydatki te dotyczą ulepszenia - nie ma takiej możliwości. W tym ostatnim przypadku wartość ulepszenia powiększa wartość środka trwałego, od którego dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
 
Zakupione składniki majątku, tj. system monitorujący, należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych na podstawie faktur dokumentujących ich zakup (montaż). Dodatkowo, jeżeli przed oddaniem ich do użytku podatnik poniósł inne wydatki składające się na cenę nabycia należy również uwzględnić je w tej wartości. Kolejny krok to dokonanie kwalifikacji składników majątku do właściwego rodzaju klasyfikacji środków trwałych (KŚT) w oparciu o uregulowania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych. Z przepisów powyższego rozporządzenia wynika, że do wyposażenia budynku, zakwalifikowanego do grupy 1 KŚT, zalicza się m.in. wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcję budynku na stałe. Jeśli zatem system monitorujący zostanie wbudowany w konstrukcję budynku na stałe, wówczas wydatki poniesione na jego zakup należy rozpatrywać w kategoriach ulepszenia budynku, a więc w kontekście przepisów art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i amortyzować według stawki amortyzacyjnej właściwej dla budynku.
 
W przypadku natomiast, gdy zakupiony system monitorujący nie stanowi stałego elementu budynku, należy potraktować go jako odrębny obiekt inwentarzowy, zakwalifikowany do grupy 6 KŚT „Urządzenia techniczne” i amortyzować według stawki właściwej dla tych urządzeń. Dodatkowo należy zaznaczyć, że od 2007 roku istnieje możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, z wyjątkiem samochodów osobowych, lecz dotyczy to tylko małych podatników i tych, którzy w 2007 roku rozpoczęli działalność gospodarczą. Przy czym w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych łączna wartość tych odpisów nie może przekroczyć kwoty 50 tys. euro (w 2007 roku - 199 tys. zł).
 
Gabriela Napieralska
menedżer, departament rachunkowości, HLB Frąckowiak i Wspólnicy
 
PODSTAWA PRAWNA
 
- Art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
 
- Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U. nr 112, poz. 1317 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK