| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Spółka cywilna wykonuje m.in. działalność gospodarczą w zakresie edukacji polegającej na prowadzeniu kursów oraz stylizacji paznokci (PKD 8042B). Czy podatnikowi przysługuje zwolnienie z podatku od towarów i usług zgodnie z załącznikiem do ustawy o VAT, gdzie wymieniona jest cała grupa 80, czy też ze względu na to, że podatnik działa na podstawie przepisów o działalności gospodarczej i nie podlega przepisom o systemie oświaty, należy stosować stawkę 22 proc.?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych. W myśl par. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. nr 89, poz. 844 z późn. zm.) dla celów podatkowych nadal stosuje się PKWiU wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Klasyfikacja czynności sprzedaży usług szkoleniowych i kursów powinna nastąpić na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zgodnie z obowiązującą Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług.
Sklasyfikowanie świadczonych usług pozwoli na określenie obowiązującej stawki podatku od towarów i usług.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się z opodatkowania VAT usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. W poz. 7 tego załącznika wymienione są usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU ex 80. Spółka twierdzi, że usługi prowadzenia kursów fryzjerskich i manicure zaklasyfikowała pod PKWiU 80.42.10-00.20 jako usługi kształcenia ustawicznego dorosłych, gdzie indziej niesklasyfikowane, jednocześnie informując, że nie jest w posiadaniu pisma potwierdzającego taką klasyfikację wydanego przez urząd statystyczny.
W konsekwencji, świadczone usługi edukacji zakwalifikowane do grupowania 80 według PKWiU są zwolnione z podatku od towarów i usług. Każdy podatnik zobowiązany jest do prawidłowego zdefiniowania czynności, które wykonuje i zidentyfikowania ich na podstawie klasyfikacji statystycznych (PKWiU) wydanych w oparciu o przepisy o statystyce publicznej.
W przypadku trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji, zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania danej usługi i wydania opinii organu statystycznego.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 15 lutego 2007 r., nr 1437/ZP/443/449/EZ/06/07

OPINIA
Magdalena Mucha-Prymas
ekspert podatkowy, menedżer, BDO Numerica

Artykuł 43 ustawy o VAT wprowadza do konstrukcji VAT kategorię zwolnień o charakterze przedmiotowym. Wymienione w tym przepisie czynności są zasadniczo zwolnione od VAT, niezależnie od tego, kto ich dokonał. Należy przy tym pamiętać, że zwolnienie przedmiotowe dotyczy wyłącznie czynności podlegających opodatkowaniu, wymienionych w art. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwolnieniu podlegają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, zarówno wtedy, gdy są świadczone, jak i wtedy, gdy są nabywane. Katalog zwolnień oparty jest na liście zwolnień określonych w artykule 132 dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zarówno dyrektywa jak i ustawa o VAT wprowadzają do katalogu zwolnień usługi w zakresie edukacji i, jak słusznie wywnioskował organ podatkowy, świadczenie lub nabywanie takich usług (w przypadku, gdy podatnikiem jest nabywca usługi) jest zwolnione od VAT, bez względu na charakter podmiotu świadczącego. Nie ma tu więc znaczenia fakt, że podatnik nie podlega przepisom o systemie oświaty. Świadczenie usług edukacyjnych jest zwolnione z VAT.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »