| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług budowlanych jako podwykonawca. We wrześniu 2003 r. utracił zwolnienie podmiotowe w zakresie VAT, przy czym nie dopełnił obowiązku złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT. Za wykonane usługi budowlane zamiast wystawiać faktury VAT podatnik wystawiał rachunki. W jaki sposób skorygować wystawione w okresie od września 2003 r. do czerwca 2005 r. rachunki?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są zobowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
W omawianym przypadku podatnik stał się podatnikiem VAT od września 2003 r. natomiast obowiązku rejestracji w zakresie tego podatku dokonał dopiero 17 czerwca 2005 r. Ponieważ podatnik był podatnikiem podatku od towarów i usług od września 2003 r., jednak nie dopełnił obowiązku rejestracji, wystawiane zatem w tym okresie rachunki na sprzedaż usług w istocie stanowiły faktury, bowiem takie dokumenty powinien wystawiać podatnik VAT na potwierdzenie wykonywanych przez siebie czynności, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po dokonaniu rejestracji dla potrzeb rozliczeń w podatku od towarów i usług podatnik posiada status podatnika zarejestrowanego, uprawniony jest do wystawienia faktur korygujących.
Zatem zastosowanie znajduje tu regulacja par. 20 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971). Podatnik jest uprawniony do wystawienia faktur korygujących do wystawionych rachunków, dokumentujących sprzedaż świadczonych usług. Wskazać bowiem należy, że zgodnie z zasadą rozliczeń VAT istnieje prawo nabywcy towarów i usług do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących dokonane zakupy. Skoro podatnik - z różnych przyczyn - nie dokumentował sprzedaży fakturami zawierającymi kwoty należnych podatków, uzasadnione jest umożliwienie wystawienia prawidłowych dokumentów - w momencie, kiedy już legitymował się statusem podatnika prawidłowo zarejestrowanego dla rozliczeń w podatku od towarów i usług.

Decyzja dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z 17 marca 2006 r., nr PP I 443/1517/05/SD

OPINIA
Tomasz Rysiak
prawnik, współpracujący z Kancelarią Prawną Magnusson

Interpretacja wydana przez Izbę Skarbową we Wrocławiu wydaje się sprzeczna z przepisami powołanego przez izbę rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. Zgodnie bowiem z przepisami rozporządzenia faktury korygujące można wystawić jedynie do innych faktur VAT, co oznacza, że nie jest możliwe wystawienie faktur korygujących do rachunków. W konsekwencji należy uznać, że w stanie faktycznym wskazanym w interpretacji wydanej przez izbę podatnik powinien raczej wystawić zwykłe faktury VAT. Stanowisko takie w analogicznym stanie faktycznym zaprezentował dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie w interpretacji z 8 lutego 2006 r. (nr PP-3/4407/26/06) stwierdzając, że w opisanej sprawie brak jest podstaw do wystawienia faktury korygującej, ale z tego powodu, że dokumentem tym nie można korygować rachunków. W miejsce nieprawidłowo wystawionego rachunku należy wystawić fakturę VAT. W takim przypadku nieprawidłowo wystawiony rachunek należy anulować. Należy jednak zaznaczyć, że w praktyce zdarzają się interpretacje organów podatkowych, zgodnie z którymi nie jest możliwe wystawienie zarówno faktur korygujących, jak i normalnych faktur VAT do uprzednio wystawionych rachunków (np. interpretacja naczelnika Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu z 19 maja 2006 r. nr PP/443/1/12/33/2006).

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2015

Praca

Oferty pracy z praca.pl

Ostatnio na forum

Angielski dla księgowych

Eksperci infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem Infor.pl »