| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ustalać miejsce świadczenia dla celów VAT

Jak ustalać miejsce świadczenia dla celów VAT

Ustalenie miejsca świadczenia czynności do celów VAT wpływa na miejsce i sposób opodatkowania tym podatkiem. Poprawne ustalenie miejsca świadczenia decyduje o tym, czy dana czynność jest opodatkowana VAT w Polsce, czy nie. Konsekwencją tego jest obowiązek odpowiedniego dokumentowania transakcji.

Sprzedaż łańcuchowa
Ze specyficznym przypadkiem ustalania miejsca dostawy mamy do czynienia przy tzw. sprzedaży łańcuchowej. W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie. Jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie. Dostawę towarów, która:
 
- poprzedza wysyłkę lub transport towarów - uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów,
 
- następuje po wysyłce lub transporcie towarów - uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.
 
Na marginesie trzeba zauważyć, że przepisy dotyczące sprzedaży łańcuchowej nie są tożsame z przepisami dotyczącymi tzw. transakcji łańcuchowych i ustalania miejsca świadczenia dla tych transakcji. Przy czym w określonym zakresie mogą uzupełniać reguły opodatkowania transakcji trójstronnych, gdy nie zostanie spełniony którykolwiek z warunków stosowania procedury uproszczonej dla tych transakcji.
Świadczenie importera
W przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego (kraj spoza Unii Europejskiej), dostawę towarów dokonywaną przez podatnika, który również jest podatnikiem z tytułu importu tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium Polski, czyli w kraju realizacji importu. Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy sprzedawca (spoza Unii) sprzedaje towar polskiemu podatnikowi, który następnie sprzedaje go ostatecznemu odbiorcy, czyli podmiotowi z innego kraju Unii.
 
Oznacza to, że przy tego rodzaju transakcjach nie będzie miała zastosowania reguła określająca, że dostawa jest dokonywana w miejscu rozpoczęcia transportu. Jeśliby przyjąć zasadę opodatkowania miejsca rozpoczęcia transportu, to obie transakcje, tj. transakcja między pozaunijnym a polskim podatnikiem oraz kolejna między polskim podatnikiem a podatnikiem unijnym, zostałyby uznane jako dokonane poza granicami kraju i nieopodatkowane VAT.
Sprzedaż wysyłkowa z Polski
W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju (Polski) dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Oznacza to, że polski podatnik nie wykazuje tej sprzedaży rejestrach VAT, ale powinien zarejestrować się dla celów VAT w państwie przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów i opodatkować taką dostawę według prawa tam obowiązującego. Przy tego rodzaju sprzedaży istnieje więc wyjątek od reguły, że dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych opodatkowana jest w miejscu, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu.
 
Warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju za sprzedaż dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia jest posiadanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc (kwartał), następujących dokumentów, jeżeli dokumenty te łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów:
 
- dokumentów przewozowych otrzymanych od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przez podatnika przewoźnikowi,
 
- kopii faktury dostawy,
 
- dokumentów potwierdzających odbiór towarów poza terytorium kraju.
 
W przypadku gdy dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów dokumentami wskazującymi, że wystąpiła sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju, mogą być również inne dokumenty otrzymywane przez podatnika w tego rodzaju dostawie towarów, w szczególności:
 
- korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,
 
- dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie - w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.
 
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju występuje również, jeżeli dla dokonania tej sprzedaży wysyłane lub transportowane z terytorium państwa trzeciego towary zostały sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK