| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ustalać miejsce świadczenia dla celów VAT

Jak ustalać miejsce świadczenia dla celów VAT

Ustalenie miejsca świadczenia czynności do celów VAT wpływa na miejsce i sposób opodatkowania tym podatkiem. Poprawne ustalenie miejsca świadczenia decyduje o tym, czy dana czynność jest opodatkowana VAT w Polsce, czy nie. Konsekwencją tego jest obowiązek odpowiedniego dokumentowania transakcji.

Artykuł 27 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności i świadczenia usług - miejsce, w którym świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. Jeżeli takiego miejsca nie ma, jest to miejsce stałego zamieszkania.
 
Postanowienia art. 27 ust. 2 ustawy o VAT wymieniają katalog usług z określeniem innego ich miejsca świadczenia. Dla usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Przy usługach transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Natomiast dla usług: w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki, pomocniczych do usług transportowych (takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności), wyceny majątku rzeczowego ruchomego oraz na ruchomym majątku rzeczowym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.
 
Z kolei dla niektórych usług świadczonych na rzecz: osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejsce świadczenia to miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Dotyczy to między innymi usług: sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych albo innych pokrewnych praw; reklamy; prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, przetwarzania danych i dostarczania informacji, architektonicznych i inżynierskich, tłumaczeń.
 
Warty podkreślenia jest fakt, że polskie unormowania ustawowe określają tylko i wyłącznie obowiązki podatkowe na terytorium Polski. W związku z tym postanowienia cytowanych artykułów - odnoszące się do sytuacji, w której dana usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce i wskazuje jednocześnie kraj właściwy jako miejsce opodatkowania usługi - niekoniecznie muszą oznaczać opodatkowanie usługi w rzeczywistości. Decyduje bowiem o tym ustawodawstwo kraju wskazanego jako miejsce opodatkowania. Jeżeli zgodnie z polskim ustawodawstwem usługa rzeczywiście podlega opodatkowaniu w kraju nabywcy, wówczas VAT zostanie rozliczony jako import usługi. W sytuacji gdy miejscem świadczenia według polskich przepisów jest kraj inny niż Polska oraz usługa wykonana jest w innym kraju, wówczas nie wystąpi opodatkowanie usługi w ramach importu. W zdecydowanej większości rzeczony kraj nałoży na podatnika działającego na jego terytorium obowiązek rejestracji i uzna go za podatnika zwolnionego podmiotowo.

MICHAŁ DREJLING
ekspert podatkowy, wspólnik w firmie księgowej Open Profit Drejling i wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA
- Art. 27 ust. 1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »