| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wystawiać i rozliczać faktury VAT

Jak prawidłowo wystawiać i rozliczać faktury VAT

Faktura jest podstawowym dokumentem księgowym. Jej zasadniczą funkcją jest udokumentowanie transakcji i umożliwienie poprawnego ujęcia transakcji w księgach zarówno wystawcy, jak i odbiorcy faktury. Przepisy nie zawierają jednego wiążącego wzoru faktury, wskazują jedynie, jakie elementy powinna ona zawierać. Tymczasem poprawnie wystawiona faktura pozwala uniknąć problemów przy odliczaniu VAT.

Kto i kiedy wystawia faktury VAT
Faktury VAT co do zasady wystawiają czynni podatnicy VAT. Z obowiązku tego są zwolnieni w sytuacji, gdy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - w takich przypadkach faktura jest wystawiana obowiązkowo wyłącznie na wyraźne życzenie zainteresowanego, jako udokumentowanie transakcji. Inaczej jest w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu. Podatnik ma wówczas obowiązek wystawienia faktury również wtedy, gdy sprzedaż wysyłkowa lub dostawa wewnątrzwspólnotowa są wykonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wystawienie faktury jest też konieczne w przypadku, gdy dostawy towarów lub świadczenia usług dokonują podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeśli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze - w przypadku państwa trzeciego.
 
Ustawa o VAT przewiduje ponadto, że zasady te stosuje się także do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, a zatem w razie otrzymania zaliczek i przedpłat.
 
W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu dla nabywcy, który nie podał dla tej czynności numeru identyfikacyjnego, nadanego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, podatnik wystawia fakturę w trzech egzemplarzach. Oryginał faktury jest wydawany nabywcy, jedną z kopii podatnik pozostawia w swojej dokumentacji, drugą przesyła w ciągu 14 dni od dnia dokonania dostawy do biura wymiany informacji o VAT.
Elementy faktury
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży musi zawierać określone elementy.
 
Jednak podatnicy mają całkowitą dowolność w zakresie składania podpisu na fakturze. Co do zasady podatnicy nie mają obowiązku umieszczania na fakturach podpisów osób uprawnionych do wystawiania i otrzymywania faktury lub podpisów oraz imion i nazwisk tych osób. Ta sama reguła odnosi się również do faktur korygujących. Podatnicy nie muszą więc obawiać się, że organ podatkowy będzie wymagał od nich, by dopilnowali tego, by wystawca podpisał fakturę. Podatnik nie może też zostać ukarany za brak podpisu. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by obydwie strony transakcji podpisywały fakturę. W praktyce podkreśla się jednak, że podpisanie faktury, głównie w odniesieniu do odbiorcy, może mieć znaczenie zwłaszcza wtedy, gdyby pomiędzy wystawcą a nabywcą miało dojść do sporu. W takiej sytuacji podpisana faktura z pewnością zyskuje na znaczeniu dowodowym.
 
Dokumentując ponoszone przez podatnika wydatki dotyczące działalności firmy za pomocą faktur należy zwrócić uwagę na to, by dane umieszczone na fakturze były zgodne z tymi, które zostały podane w zgłoszeniu rejestracyjnym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK