| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Dofinansowanie wypoczynku pracownikom i ich rodzinom

Dofinansowanie wypoczynku pracownikom i ich rodzinom

Niektóre kwoty stanowiące dofinansowanie do wypoczynku dla dzieci pracownika są zwolnione od podatku dochodowego w całości lub do określonej kwoty. Inne zaś mogą stanowić przychód pracownika, od których pracodawca jako płatnik powinien pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowanie przychodów ze stosunku pracy.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

W 2003 roku spółka nie dokonała przelewu na konto ZFŚS, umożliwiającego wypłatę dofinansowania wypoczynku pracowników i ich dzieci. Część odpisu za 2003 rok na konto ZFŚS przelano w styczniu 2004 r., a następną część w grudniu 2005 r. i w tym czasie świadczenia zostały wypłacone uprawnionym osobom. Niektóre z tych osób w roku 2004 zostały zwolnione, inne przeszły na emeryturę, rentę lub świadczenie przedemerytalne. Czy wypłata zaległego dofinansowania do wczasów z ZFŚS stanowi przychód ze stosunku pracy?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy, z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, w wysokości 10 proc. należności.
Przepis ten reguluje opodatkowanie nadzwyczajnych świadczeń wypłaconych emerytom i rencistom, które im przysługują już po przejściu na emeryturę lub rentę. Nie są nim objęte natomiast przychody z wykonanej pracy, chociażby były one wypłacone po przejściu na emeryturę lub rentę.
W związku z tym, w przypadku wypłaty z ZFŚS zaległego dofinansowania wypoczynku pracowników i ich dzieci, które przysługiwało zgodnie z regulaminem funduszu świadczeń socjalnych obowiązującym w 2003 roku, dokonanej w latach następnych na rzecz pracowników już zwolnionych oraz tych, którzy przeszli na emeryturę, rentę lub zasiłek przedemerytalny, należy świadczenie to traktować jako wymieniony w art. 12 ust. 1 przychód ze stosunku pracy.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z 14 lutego 2006 r., nr PBI-2/415/4/06.

EWA MATYSZEWSKA

OPINIA

PIOTR KICIŃSKI
konsultant podatkowy, ITA Doradztwo Podatkowe

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodem są pieniądze i wartości pieniężne otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dopłaty zostały przekazane podatnikom w momencie, gdy część z nich przeszła już na emeryturę. Należałoby zatem rozstrzygnąć kwestię, czy sam moment wypłaty świadczenia może decydować o sposobie opodatkowania powstałego przychodu.
W mojej opinii w tym przypadku decydujące znaczenie ma istniejące prawo do otrzymania świadczeń, wynikające ze źródła przychodu, jakim był stosunek pracy, a nie data ich otrzymania. Uprawnienie do uzyskania świadczenia powstało w momencie, gdy osoby te były jeszcze pracownikami, i wiąże się z wykonywaną przez nie pracą. Dlatego też opodatkowanie powinno nastąpić na zasadach ogólnych jako opodatkowanie przychodu ze stosunku pracy zgodnie z art. 12 ustawy o PIT. Niedopilnowanie przez organ spółki obowiązku wypłaty świadczenia nie może mieć wpływu na sposób opodatkowania powstałego z tego tytułu przychodu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK