| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Każdy podatnik otrzymujący dotacje musi się liczyć z kontrolą ich prawidłowego rozliczenia. Gdy fiskus znajdzie nieprawidłowości, w tym dotyczące bezpodstawnego przyznania pomocy, może się okazać, że otrzymane pieniądze trzeba będzie zwrócić. Dotacje unijne na gruncie przepisów podatkowych mogą przybrać postać dotacji pochodzących z budżetu państwa (budżetów gmin) lub z instytucji unijnych. Jedne będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych, inne będą zwolnione z podatku. Aby prawidłowo rozliczać otrzymane środki, prezentujemy wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatniczka jest pracownikiem Fundacji Rozwoju Dzieci zatrudnionym na umowę o pracę na stanowisku logopedy w związku z realizacją przez Fundację projektu „Ośrodki Przedszkolne - szansa na dobry start” w ramach sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. Czy dochody osób bezpośrednio realizujących program finansowany z EFS są zwolnione z opodatkowania PIT?

ODPOWIEDŹ IZBY

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatnika, jeżeli: pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych.

W związku z tym środki otrzymane przez Fundację Rozwoju Dzieci nie pochodzą ze źródeł wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, lecz pochodzą ze środków budżetu państwa. W konsekwencji wynagrodzenia wypłacone przez Fundację podatniczce nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 26 kwietnia 2007 r., nr PD1-4151/104/06


OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
PAWEŁ JABŁONOWSKI, ekspert podatkowy, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Zwolnienia z podatku dochodowego są sytuacją szczególną, zatem ich zastosowanie wymaga spełnienia ścisłych przesłanek, o których mowa w przepisach. Podatniczka, powołując się na art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, jak się wydaje, nie ma prawa do skorzystania z tego zwolnienia.

Faktycznym podatnikiem z tytułu otrzymywania środków pomocowych jest fundacja, w której podatniczka jest zatrudniona. Ponadto przepis wyraźnie wskazuje, że zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik, a zatem fundacja, zleca wykonywanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Przyjęcie innej interpretacji powodowałoby natomiast, że przedmiotowe środki pomocowe byłyby podwójnie zwolnione z opodatkowania. Rodzaj umowy, na podstawie której wykonywane są czynności, także nie ma znaczenia, dlatego stosunek pracy również pozbawia zwolnienia z podatku, a zatem wyłączenie nie ogranicza się jedynie do umów cywilnoprawnych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »