| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Wykonywanie usług menedżerskich na podstawie kontraktu menedżerskiego nie wyłącza możliwości opodatkowania ryczałtem przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług budowlanych w ramach działalności gospodarczej.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik od czerwca 2006 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych, z której przychody podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto od stycznia 2007 r. podatnik świadczy usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego dla przedsiębiorstwa budowlanego, które jako płatnik, w oparciu o przepisy ustawy o PIT, pobiera zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz potrąca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy możliwe jest opodatkowanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w sytuacji jednoczesnego świadczenia usług na podstawie kontraktu menedżerskiego?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie zaś z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

• wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

• polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

• polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

Natomiast, zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Wykładnia art. 5a pkt 6 ustawy o PIT wskazuje, że nie każdy rodzaj działalności jest zaliczany do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, ponieważ do tego źródła przychodów zalicza się tylko te przychody, które nie są zaliczane do przychodów z innych źródeł.

Wyodrębnienie w ustawie o PIT w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze - przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej - nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Tym samym przychody uzyskane z tych tytułów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli tego rodzaju umowy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

W konsekwencji przychody uzyskane ze świadczenia usług na podstawie kontraktu menedżerskiego kwalifikowane są dla celów podatkowych do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a nie do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie mają zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a zatem rodzaj wykonywanych przez podatnika usług w ramach kontraktu menedżerskiego nie ma wpływu na możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów ze świadczenia usług budowlanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponadto przedmiotem usług świadczonych przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej jest wykonywanie robót ogólnobudowlanych, związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 4521). W świetle przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody z takich usług nie są wyłączone z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie z 28 lutego 2007 r. (nr IUS.DO/415/24/MC/07).


OPINIA

 

ROBERT ZAJDLER

ekspert podatkowy z Instytutu Sobieskiego

Istotne jest rozróżnienie usług menedżerskich od innych usług, zawarte w szczególności w art. 13 pkt 8 i art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Traktowanie przychodów menedżerów jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście wyłącza możliwość wykonywania przez osoby fizyczne usług menedżerskich w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ustawodawca przyjmuje bowiem, że niezależnie od tego, czy taki podatnik prowadzi własną działalność gospodarczą świadcząc usługi w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, czy też wykonuje ją osobiście, swoje przychody dla celów podatkowych rozlicza jako przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście.

W przedmiotowej sprawie jednak świadczenie usług menedżerskich nie wyłącza równoczesnego świadczenia przez te osoby innych usług, tym razem w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Zasadniczą kwestią jest tutaj faktyczny charakter świadczonych usług, w przedmiotowym stanie faktycznym - usług ogólnobudowlanych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK