| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak dokonać rocznej korekty VAT

Jak dokonać rocznej korekty VAT

Podatnik VAT, który w ciągu roku dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, może odliczyć tylko część VAT naliczonego. Po roku musi dokonać ostatecznej korekty tak odliczonego podatku.

Korekta podatku naliczonego

Dokonywanie korekty VAT po roku także będzie możliwe, jeśli podatek naliczony zostanie odliczony w wyniku korekty deklaracji VAT-7, gdy podatnik nie skorzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w obowiązujących terminach, czyli w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (dokument celny) lub w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Z takim problemem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wystąpił jeden z podatników VAT, który uważał, że ma prawo do złożenia korekt deklaracji VAT-7 za poszczególne okresy rozliczeniowe 2006-2007 roku i odliczenia przy pomocy ustalonej proporcji podatku naliczonego od poniesionych wydatków inwestycyjnych. Naczelnik urzędu skarbowego potwierdził, że skoro podatnik w 2006 roku poniósł wydatki inwestycyjne związane z budową budynku i nie dokonał odliczenia podatku wynikającego z faktur zakupu towarów i usług służących tej inwestycji, to może złożyć korekty deklaracji VAT-7, w których dokona częściowego odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktycznej proporcji ustalonej dla zakończonego 2006 roku. Dopiero po zakończeniu inwestycji i oddaniu budynku do użytkowania podatnik będzie zobowiązany do dokonywania dziesięcioletniej korekty kwoty podatku naliczonego (zob. postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z 23 lipca 2007 r., nr DVII/443-96-16/07).

Zmiana ustawy o VAT

Trzeba pamiętać, że zmiany, jakie nastąpiły w ustawie o VAT odnośnie do korekt rocznych od 1 czerwca 2005 r., wpływają na sposób rozliczenia. Z jedną z takich sytuacji mamy do czynienia, gdy podatnik był właścicielem nieruchomości, łącznie z prawem wieczystego użytkowania gruntów, zakupionej w 1999 roku. Transakcja została udokumentowana fakturą ze stawką zwolnioną. Nieruchomość była wykorzystywana przez cały okres do prowadzenia działalności opodatkowanej. W trakcie użytkowania zostały dokonane modernizacje: w grudniu 2004 r. na kwotę 11 683,10 zł, w styczniu 2005 r. na kwotę 15 010,03 zł i w październiku 2005 r. na kwotę 1531,30 zł. W styczniu 2005 r. zakupiono również urządzenie na kwotę 14 660,38 zł, które weszło w skład nieruchomości i zostało sprzedane jako jej część składowa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość nieruchomości powiększono o kwotę dokonanych modernizacji. Podatnik skorzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, ponieważ wyliczony wstępny i ostateczny wskaźnik struktury za 2003, 2004 i 2005 rok uprawniał do takiego odliczenia.

W lipcu 2006 r. nieruchomość została sprzedana. Do dostawy nieruchomości zastosowano zwolnienie jak do towaru używanego. Przy takim stanie faktycznym podatnik zwrócił się do naczelnika urzędu skarbowego z pytaniem, czy w związku z dokonanym odliczeniem podatku naliczonego od wydatków w miesiącu sprzedaży nieruchomości należy dokonać jednorazowej korekty podatku naliczonego oraz jaki okres korekty należy zastosować do wydatków w przypadku obowiązku dokonania jednorazowej korekty?

Naczelnik urzędu w odpowiedzi na pytanie podatnika zauważył, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw należy stosować do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przepisy art. 91 ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu dotychczasowym.

Z uwagi zatem na fakt, że wydatki, z powodu których zachodzi konieczność dokonania stosownej korekty, miały miejsce przed 1 czerwca 2005 r. (i po 30 kwietnia 2004 r., z wyjątkiem wydatków z października 2005 r.) - dniem wejścia w życie przepisów ustawy zmieniającej ustawę o podatku VAT, do stanu faktycznego należy stosować przepisy art. 91 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym przed ich nowelizacją.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK