| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > VAT w obrocie nieruchomościami

VAT w obrocie nieruchomościami

Zgodnie z generalną zasadą dostawa nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT. To, czy od sprzedaży nieruchomości zapłacimy VAT, zależy jednak od tego, czy transakcje zbycia są wykonywane w ramach działalności gospodarczej i jaka jest ich częstotliwość. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy szczegółowo, kiedy tego typu transakcje będą podlegały VAT, a kiedy będą z niego zwolnione. Warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę, gdyż budzi ona kontrowersje.

W zakresie podatków transakcyjnych sprzedaż działki budowlanej może być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub VAT. Jeżeli z tytułu sprzedaży takiej nieruchomości sprzedający płaci VAT, to transakcja nie podlega jednocześnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stąd należy w pierwszej kolejności zbadać, czy sprzedający działkę budowlaną jest podatnikiem VAT i czy sprzedając teren budowlany wykonuje działalność gospodarczą w rozumieniu artykułu 15 ustawy o VAT.

TOMASZ HATYLAK

doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Squire Sanders Święcicki Krześniak

Zgodnie z artykułem 41 ust. 1 ustawy o VAT dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę podlega opodatkowaniu VAT według stawki 22 proc. (z artykułu 43 ust. 1 punkt 9 tej ustawy wynika, że zwalnia się z VAT dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę). Transakcje sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej będzie podlegać opodatkowaniu VAT, jeżeli zostanie zrealizowana przez sprzedającego jako podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

Definicję podatnika VAT zawiera artykuł 15 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Widać więc, że zakres pojęciowy definicji z ustawy o VAT jest niezwykle szeroki - szerszy niż w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, która definiuje działalność gospodarczą jako działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Status podatnika VAT uzależniony jest od prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. Ta związana jest z profesjonalnym obrotem i dlatego powinna mieć charakter stały, powtarzalny, a jej wykonywanie powinno być niezależne (tak np. w wyroku ETS w sprawie C-230/94). Przyjąć zatem można, że celem ustawodawcy było obciążenie VAT podmiotów profesjonalnych, więc takich, które już nabywając daną nieruchomość miały zamiar dalszej jej sprzedaży.

Ważne wskazówki w zakresie interpretacji przepisów dotyczących sprzedaży gruntów budowlanych zawarte są w orzeczeniach sądów administracyjnych. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 kwietnia 2007 r. (I FSK 603/06) stwierdził, że z artykułu 4 ust. 3 VI Dyrektywy, artykułu 12 ust. 1 Dyrektywy 2006/112, jak również z artykułu 15 ustawy o VAT wynika, że okazjonalność (sporadyczność) czynności, względnie jednorazowe ich wykonywanie, tworzy z danej osoby podatnika wyłącznie w przypadku, gdy te okazjonalnie lub jednorazowo wykonywane czynności są czynnościami wykonywanymi w związku z działalnością producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne, oraz rolników, a także działalności osób wykonujących wolne zawody.

Sąd orzekł, że podatnik, który nabył od osoby fizycznej dwie działki rolne w 1990 i 1991 roku, a następnie w latach 2004-2005 podzielił je na części i sprzedał, nie działa jako podatnik VAT.

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK