| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Podatnik posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o pow. 42 m2. Całe mieszkanie podatnik przeznaczył na prowadzenie kancelarii. Podatnik posiada operat szacunkowy, w którym biegły wycenił wartość mieszkania na 68 500 zł.
Obliczając amortyzację od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na zasadach ogólnych, podatnik zastosuje stawkę amortyzacyjną w wysokości 2,5 proc. od wartości początkowej (art. 22m ust. 4 u.p.d.o.f.). W takim przypadku odpis amortyzacyjny za cały rok wyniesie 1712,50 zł (68 500 zł x 2,5%).
W sytuacji gdyby ten sam podatnik ustalił wartość początkową mieszkania przy zastosowaniu metody uproszczonej, wartość dla celów obliczenia odpisów amortyzacyjnych wyniosłaby 41 496 zł (988 zł x 42 m). Należy jednak pamiętać, że przy ustalaniu wartości metodą uproszczoną roczna stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 proc. Tak więc roczny odpis amortyzacyjny wyniósłby w takim przypadku 622 zł (41 496 zł x 1,5%).
W podanym przykładzie wyższe koszty podatnik może ustalić, jeżeli przyjmie wartość początkową spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie zasad ogólnych. Może to być zarówno cena nabycia, jak i wycena dokonana przez biegłego.
6.7. Wartość początkowa praw majątkowych
Wartość początkową praw majątkowych, w tym również licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw. Przepisy przewidują, że w sytuacji gdy wynagrodzenie lub inne opłaty, które wynikają z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych, są uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, to przy ustalaniu wartości początkowej takich praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.
W praktyce obrotu gospodarczego mogą zatem wystąpić dwie sytuacje w zakresie obliczenia wartości początkowej praw majątkowych. Jeżeli udzielona licencja będzie uzależniona tylko od obrotu i będzie stanowiła pewien procent tego obrotu, to ponoszone przez podatnika opłaty będą zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Z kolei w sytuacji, gdy licencja będzie uzależniona od obrotu, ale za udostępnienie licencji jest należna pierwsza opłata, która z kolei nie jest uzależniona od osiągniętego obrotu, to pierwsza opłata i inne koszty związane z nabyciem licencji stanowią wartość niematerialną i prawną, która podlega amortyzacji. Z kolei pozostała część opłat, która jest już uzależniona wyłącznie od obrotu, stanowi bezpośredni koszt uzyskania przychodu.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »