| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

• do zeznania PIT-36 – PIT/D – składany jest przez osoby dokonujące odliczeń od dochodu lub od podatku z tytułu poniesienia wydatków mieszkaniowych,
• do zeznania PIT-36 – PIT/M – stanowi informację o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców,
• do zeznań PIT-36 i PIT-36L – PIT/B – ma na celu prawidłowe obliczenie podatku przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, np. jako wspólnicy kilku spółek niemających osobowości prawnej,
• do zeznań PIT-36 i PIT-36L – PIT/Z – ma na celu prawidłowe obliczenie zobowiązania podatkowego przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a updof (tzw. kredyt podatkowy).
Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla podatników rozliczających swoje dochody indywidualnie, jak i wspólnie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Zeznanie to należy złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Natomiast PIT-36L przeznaczony jest dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c updof, tj. jednolitą, 19-procentową stawką podatku. Zeznanie składa w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
W przypadku nierezydentów, którzy opuszczają terytorium Polski przed 30 kwietnia, zeznania należy złożyć przed wyjazdem.
Kredyt podatkowy
Zgodnie z art. 44 ust. 7f updof, 20% kwoty dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu składanym za rok podatkowy objęty zwolnieniem, o którym mowa w art. 44 ust. 7a updof, podatnicy łączą z dochodem (stratą) z tego źródła, wykazanym w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał z tego zwolnienia. Konsekwencją opisanych rozwiązań prawnych dotyczących tzw. kredytu podatkowego jest konstrukcja zeznań podatkowych i załącznika do zeznań PIT/Z.
Dokumentacja księgowa a ustalenie dochodu (straty) za 2004 r.
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe ustalają dochód na podstawie tych ksiąg, a ponadto są obowiązani dołączyć do zeznania rocznego sprawozdanie finansowe. W sytuacji gdy działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki niemającej osobowości prawnej, właściwym miejscowo organem podatkowym, w którym powinno być złożone sprawozdanie finansowe, jest:

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK