| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

• do zeznania PIT-36 – PIT/D – składany jest przez osoby dokonujące odliczeń od dochodu lub od podatku z tytułu poniesienia wydatków mieszkaniowych,
• do zeznania PIT-36 – PIT/M – stanowi informację o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców,
• do zeznań PIT-36 i PIT-36L – PIT/B – ma na celu prawidłowe obliczenie podatku przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, np. jako wspólnicy kilku spółek niemających osobowości prawnej,
• do zeznań PIT-36 i PIT-36L – PIT/Z – ma na celu prawidłowe obliczenie zobowiązania podatkowego przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a updof (tzw. kredyt podatkowy).
Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla podatników rozliczających swoje dochody indywidualnie, jak i wspólnie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Zeznanie to należy złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Natomiast PIT-36L przeznaczony jest dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c updof, tj. jednolitą, 19-procentową stawką podatku. Zeznanie składa w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
W przypadku nierezydentów, którzy opuszczają terytorium Polski przed 30 kwietnia, zeznania należy złożyć przed wyjazdem.
Kredyt podatkowy
Zgodnie z art. 44 ust. 7f updof, 20% kwoty dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu składanym za rok podatkowy objęty zwolnieniem, o którym mowa w art. 44 ust. 7a updof, podatnicy łączą z dochodem (stratą) z tego źródła, wykazanym w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał z tego zwolnienia. Konsekwencją opisanych rozwiązań prawnych dotyczących tzw. kredytu podatkowego jest konstrukcja zeznań podatkowych i załącznika do zeznań PIT/Z.
Dokumentacja księgowa a ustalenie dochodu (straty) za 2004 r.
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe ustalają dochód na podstawie tych ksiąg, a ponadto są obowiązani dołączyć do zeznania rocznego sprawozdanie finansowe. W sytuacji gdy działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki niemającej osobowości prawnej, właściwym miejscowo organem podatkowym, w którym powinno być złożone sprawozdanie finansowe, jest:
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK