| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Delegacja zagraniczna - rozliczenie zaliczki w euro

Delegacja zagraniczna - rozliczenie zaliczki w euro

Spółka z o.o. posiada konto walutowe euro. Wysyła pracownika w delegację zagraniczną. W związku z tym spółka wypłaca 400 euro z banku do kasy - następnie przekazuje tę kwotę pracownikowi jako zaliczkę. Pracownik wydaje 358 euro, a resztę zwraca do kasy w wyniku rozliczenia delegacji. Z kasy pozostałe 42 euro spółka wpłaca do banku. Jakie kursy walut należy zastosować do rozliczenia powyższych operacji?

Na wstępie warto zaznaczyć, że zarówno w przepisach ustaw podatkowych, jak i ustawy o rachunkowości niewiele miejsca poświęca się zagadnieniom prawidłowego wyboru kursu waluty (tj. kursu kupna bądź sprzedaży banku, z którego jednostka korzysta, lub kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski dla danej waluty). Z tego też powodu sposób rozliczania transakcji wyrażonych w walutach obcych obarczony jest dużym ryzykiem wyboru nieprawidłowego kursu wyceny lub złego dnia rozliczenia. Nie inaczej jest w przypadku opisanym przez czytelnika. Brak jest bowiem tutaj regulacji prawnych, a większość operacji odbywa się na zasadzie wyboru rozwiązania o mniejszym ryzyku podatkowym.
W pytaniu przedstawionym przez czytelnika mamy do czynienia z trzema rodzajami operacji gospodarczych:
1) pobraniem waluty z konta oraz późniejsze wpłacenie jej do kasy,
2) wypłatą zaliczki w walucie pracownikowi,
3) wydatkami poniesionymi przez pracownika podczas delegacji.
Każda z tych operacji jest rozliczana innym kursem i w innym czasie.
Pobranie gotówki do kasy
Przesłanką ustalenia kursu pobrania waluty z konta i wpłacenia jej do kasy jest fakt, że operacja ta nie pociąga za sobą zmiany stanu środków pieniężnych w jednostce. Ta sama waluta zostaje tylko przeniesiona z konta bankowego do kasy. W takim przypadku nie występuje zmiana właściciela środków pieniężnych (cały czas jest nim jednostka) i nie ustala się kursu pobrania waluty z banku do kasy. Gdyby taki kurs był ustalany, to doszlibyśmy do sytuacji, że w przypadku gdyby tego samego dnia pobrano waluty z banku i tego samego dnia je zwrócono, dwukrotnie, ustalono by różnice kursowe i firma z tytułu tej operacji poniosłaby zysk lub stratę (co oczywiście nie miałoby miejsca).
Dlatego też w przypadku pobrania z konta walutowego waluty i wpłacenia jej do kasy nie ustala się różnic kursowych, a kursem do następnej operacji jest kurs historyczny waluty w banku (czyli najprawdopodobniej kurs z otrzymania waluty do banku).
Inaczej będzie w przypadku nieopisanym w pytaniu, a więc gdy jednostka nie posiada waluty, a nabywa ją płacąc złotówkami. Wtedy kursem będzie kurs kupna banku, z którego usług jednostka korzysta.
Wypłata zaliczki
Podobną operacją do opisanej powyżej jest wypłata pracownikowi zaliczki w walucie. Również w tym przypadku nie występują różnice kursowe, gdyż przekazanie zaliczki pracownikowi nie jest operacją powodującą przychód lub koszt w jednostce. Również w tym przypadku pracownik może zwrócić całkowicie zaliczkę, a z tego tytułu w sposób oczywisty nie powstaną różnice kursowe. A zatem zwrot nawet części zaliczki nie powoduje powstania przychodów i kosztów w jednostce.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK