| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć wydatki na inwestycję w obcym środku trwałym

Jak rozliczyć wydatki na inwestycję w obcym środku trwałym

Przed wynajmowanym biurem chcemy położyć kostkę brukową. Czy nakłady poniesione na materiał i robociznę będą dla nas kosztem w momencie poniesienia, czy też będą inwestycją w obcy środek trwały i należy je amortyzować przez 10 lat? Czy jeśli wydatek nie przekroczy kwoty 3500 zł netto, to będę mogła zaliczyć go do kosztów w miesiącu jego poniesienia?

Przedmiotowe wydatki stanowią dla Państwa inwestycję w obcym środku trwałym. Inwestycja ta podlega amortyzacji, jeśli nakłady na położenie kostki brukowej przekroczą 3500 zł netto.
 
Amortyzacji podlegają, niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych. Obcym środkiem trwałym, którego dotyczy inwestycja w obcym środku trwałym, jest grunt, na którym ma być położona kostka brukowa (względnie budynek, za którego obiekt pomocniczy uważany jest chodnik). Nakłady na położenie kostki brukowej (zarówno nakłady na materiał, jak i na robociznę) stanowią zatem dla Państwa inwestycję w obcym środku trwałym.
O tym, czy wydatki te będą podlegać amortyzacji, czy też będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio, decyduje ich wysokość. Gdy łączna wartość poniesionych wydatków nie przekroczy w ciągu roku podatkowego kwoty 3500 zł, wydatki te będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio w miesiącu ich poniesienia. W takim przypadku nie dochodzi bowiem do ulepszenia środka trwałego (art. 16g ust. 13 updop). Natomiast gdy wydatki te przekroczą kwotę 3500 zł, powiększą wartość początkową obcego środka trwałego i będą podlegać u Państwa amortyzacji (według stawki amortyzacyjnej 4,5% jako obiekt inżynierii lądowej i wodnej).
• art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »