| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie VAT przychodów członka zarządu osób prawnych

Opodatkowanie VAT przychodów członka zarządu osób prawnych

Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. powołanym na to stanowisko mocą uchwały wspólników. Nie łączy mnie ze spółką żaden inny stosunek prawny, tj. umowa o pracę czy kontrakt menedżerski. Proszę o wyjaśnienie, czy nowelizacja ustawy o VAT oznacza dla mnie konieczność opodatkowania VAT mojego wynagrodzenia?

Nowe brzmienie przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT nie oznacza dla czytelnika opodatkowania VAT wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce z o.o. Nowe brzmienie tego przepisu związane jest z objęciem jego dyspozycją również kontraktów menedżerskich, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast przychody członków zarządów, rad nadzorczych, komisji i innych organów stanowiących osób prawnych wymienione są w art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f., który dyspozycją przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT objęty był również przed nowelizacją. Punkt 7 art. 13 u.p.d.o.f. obejmuje przychody wymienionych osób niezależnie od sposobu ich powołania. Dzięki przepisowi art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT za działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT nie uważa się przychodów wymienionych osób, jeżeli stosunek prawny, który łączy członków organów i osobę prawną, określa: warunki wykonywania czynności członka organu, jego wynagrodzenie i odpowiedzialność osoby prawnej względem osób trzecich. Reasumując – czytelnik nie będzie opodatkowany VAT od przychodów osiąganych z tytułu członkostwa w zarządzie.
G.Z.
Podstawa prawna:
art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK