| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie VAT przychodów członka zarządu osób prawnych

Opodatkowanie VAT przychodów członka zarządu osób prawnych

Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. powołanym na to stanowisko mocą uchwały wspólników. Nie łączy mnie ze spółką żaden inny stosunek prawny, tj. umowa o pracę czy kontrakt menedżerski. Proszę o wyjaśnienie, czy nowelizacja ustawy o VAT oznacza dla mnie konieczność opodatkowania VAT mojego wynagrodzenia?

Nowe brzmienie przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT nie oznacza dla czytelnika opodatkowania VAT wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce z o.o. Nowe brzmienie tego przepisu związane jest z objęciem jego dyspozycją również kontraktów menedżerskich, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast przychody członków zarządów, rad nadzorczych, komisji i innych organów stanowiących osób prawnych wymienione są w art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f., który dyspozycją przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT objęty był również przed nowelizacją. Punkt 7 art. 13 u.p.d.o.f. obejmuje przychody wymienionych osób niezależnie od sposobu ich powołania. Dzięki przepisowi art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT za działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT nie uważa się przychodów wymienionych osób, jeżeli stosunek prawny, który łączy członków organów i osobę prawną, określa: warunki wykonywania czynności członka organu, jego wynagrodzenie i odpowiedzialność osoby prawnej względem osób trzecich. Reasumując – czytelnik nie będzie opodatkowany VAT od przychodów osiąganych z tytułu członkostwa w zarządzie.
G.Z.
Podstawa prawna:
art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK