| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ustalić cenę sprzedaży samochodu dla wspólnika

Jak ustalić cenę sprzedaży samochodu dla wspólnika

Firma wykupuje samochód z leasingu, następnie sprzedaje jednemu ze wspólników. W jaki sposób ustalić cenę sprzedaży, aby nie zachodziło prawdopodobieństwo zaniżenia obrotu? Czy dana transakcja będzie opodatkowana VAT, jeśli przy wykupie z leasingu firma ma możliwość odliczenia tylko 50% VAT?

Cena sprzedaży nie powinna bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiegać od aktualnej wartości rynkowej samochodu. W przeciwnym razie organ podatkowy może określić przychód w wysokości wartości rynkowej. Transakcja będzie opodatkowana według 22% stawki VAT.
W zakresie sprzedaży samochodu, będącego uprzednio przedmiotem leasingu, przez Państwa firmę na rzecz wspólnika zastosowanie znajdą zasady ogólne dotyczące ustalania ceny sprzedaży.
Cena sprzedaży powinna zatem być określona na poziomie, który nie odbiega znacznie od wartości rynkowej takiego samochodu. Trudno jest stwierdzić, co oznacza użyty w ustawie zwrot „znacznie”. Dlatego przy ustalaniu ceny najlepiej posłużyć się wyceną rzeczoznawcy lub przynajmniej przeprowadzoną we własnym zakresie analizą miejscowego rynku wtórnego modeli samochodu o podobnych parametrach, wieku, przebiegu czy stopniu zużycia. W celu zabezpieczenia się przed ewentualnym zakwestionowaniem ceny przez organ podatkowy należy w tym zakresie zebrać jak najwięcej danych dotyczących cen modeli tego samego rodzaju.
W razie stwierdzenia przez organ podatkowy, że strony ustaliły wartość ceny na poziomie znacznie odbiegającym od wartości rynkowej, organ najpierw wzywa strony do zmiany kwoty bądź żąda wyjaśnień. Może sam posłużyć się opinią biegłego, w pewnych przypadkach sporządzoną na koszt podatnika.
W wyniku stwierdzenia zaniżenia ceny organ podatkowy określa m.in. przychód dla zbywcy i jego ewentualną zaległość podatkową.
Dokonana transakcja stanowi dostawę towarów w znaczeniu przepisów o VAT. Brak jest praktycznie możliwości skorzystania ze zwolnienia od tego podatku, dlatego transakcja będzie podlegała podatkowi od towarów i usług według stawki podstawowej 22%. Ograniczenia dotyczące możliwości odliczenia VAT przy zakupie samochodu od firmy leasingowej nie wpływają na kwestie podatku należnego przysługującego od nabywcy (osoby fizycznej).
• art. 14 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800
• art. 7 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Michał Musielak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK