| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy kaucja od wynajmowanego lokalu jest kosztem uzyskania przychodu

Czy kaucja od wynajmowanego lokalu jest kosztem uzyskania przychodu

Firma wynajmuje mieszkanie. Umowa najmu przewiduje obowiązek zapłacenia kaucji. Czy mam prawo zaliczenia kaucji do kosztów uzyskania przychodu?

Kaucja jako niestanowiąca wydatku o charakterze definitywnym, nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Proszę pamiętać, że samo zawarcie umowy najmu i opłacenie czynszu nie jest wystarczającą podstawą do zaliczenia tych wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Musi jeszcze dodatkowo istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem.
Nie dotyczy to wydatków poniesionych w związku z wpłaceniem kaucji na rzecz wynajmującego. Wydatek ten nie będzie kosztem nawet wtedy, gdy okaże się, że przedsiębiorca poniósł go i miało to wpływ na powstanie przychodu. Kosztem podatkowym mogą być tylko wydatki o charakterze definitywnym, a więc takie, które nie podlegają zwrotowi, i to w żadnej formie. Kaucja natomiast jest zwracana po zakończeniu najmu i nie jest uznawana za składnik czynszu.
• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800
Sławomir Biliński
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »