| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy certyfikat rezydencji można zastąpić jego kserokopią

Czy certyfikat rezydencji można zastąpić jego kserokopią

Uczelnia wyższa zakupuje u kontrahentów zarówno z UE, jak i z USA licencje na bazy danych oraz oprogramowania naukowo-techniczne. Czy uczelnia zobligowana jest do posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej wystawionego przez odpowiednie dla danego kontrahenta organa administracji podatkowej? Jeżeli tak, to czy musi być to oryginał lub kopia poświadczona notarialnie, czy wystarczy tylko kserokopia? Czy uczestnicy konsorcjum, którzy płacą składki za dostęp do baz danych na konto uczelni, też ewentualnie muszą posiadać taki dokument? Czy uczestnicy konsorcjum, którzy płacą bezpośrednio kontrahentowi, są zobligowani do posiadania certyfikatu? Czy kontrahent zagraniczny musi każdemu płacącemu licencjobiorcy przesłać certyfikat w oryginale, czy może dla potrzeb naszych organów podatkowych wystarczy kserokopia?

Kserokopii certyfikatu rezydencji nie można uznać za dokument uprawniający do zastosowania stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konieczne jest posiadanie oryginału certyfikatu lub notarialnie poświadczonej kopii. Jeśli chodzi o uczestników konsorcjum korzystających z bazy użytkowanej przez uczelnię, winni oni posiadać certyfikat rezydencji, w przypadkach gdy opłat dokonują bezpośrednio na rzecz zagranicznego licencjodawcy.
Podatek dochodowy z tytułu uzyskiwanych przez nierezydentów przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych pobierany jest w wysokości 20% przychodów (art. 21 ust. 1 pkt 1 updop). Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Przepisy tych umów przewidują z reguły pobieranie podatku w niższej wysokości (np. umowa ze Stanami Zjednoczonymi – 10%). Aby jednak możliwe było pobranie podatku według stawki wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (ewentualnie niepobranie podatku), konieczne jest przedstawienie przez nierezydenta tak zwanego certyfikatu rezydencji (art. 26 ust. 1 updop). Podkreślić przy tym należy, iż przedstawienie certyfikatu nie jest bezwzględnym obowiązkiem żadnej ze stron, lecz ma na celu jedynie umożliwienie pobrania podatku w niższej wysokości (względnie niepobranie podatku). Brak certyfikatu rezydencji (lub przedstawienie innego dokumentu niż certyfikat rezydencji) skutkuje jedynie tym, że polski płatnik obowiązany jest pobrać podatek w wysokości 20%.
Certyfikat rezydencji musi być przedstawiony w oryginale lub jako poświadczona notarialnie kopia (tę drugą możliwość potwierdził Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w piśmie z 5 lipca 2004 r., nr 1MUS-1471/DP/423/142/ /2004/SG, publ. http://sip.mf.gov.pl/). Nie ma możliwości zastosowania stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (bądź też niepobrania podatku) w oparciu o kserokopię certyfikatu rezydencji.
Z treści pytania wynika również, że udostępniają Państwo posiadaną przez siebie bazę danych osobom trzecim. W przypadku gdy opłaty z tego tytułu przekazywane są na konto uczelni (a więc stanowią one przychód uczelni), nie ma potrzeby posiadania certyfikatu rezydencji (gdyż przychód uzyskiwany jest przez uczelnię, a nie nierezydenta).
Certyfikat taki uczestnicy konsorcjum powinni posiadać wówczas, gdy dokonywane przez nich płatności stanowią przychód nierezydenta (gdy wpłaty trafiają bezpośrednio do kontrahenta). W takim przypadku (celem zastosowania obniżonej stawki podatku bądź zwolnienia z obowiązku pobrania podatku) konieczne jest uzyskanie od zagranicznego licencjodawcy oryginału certyfikatu rezydencji, względnie poświadczonej notarialnie kopii (również w tym przypadku nie wystarczy posiadanie kserokopii certyfikatu).
•   art. 21 ust. 1 pkt 1, art. 21 ust. 2 oraz art. 26 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK