| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawkę VAT zastosować do świadczenia usług remontowo-budowlanych w pomieszczeniach biurowych

Jaką stawkę VAT zastosować do świadczenia usług remontowo-budowlanych w pomieszczeniach biurowych

Prowadzę przedsiębiorstwo świadczące usługi ogólnobudowlane. Zwracam się z zapytaniem, czy wykonując usługę malowania i wykładania płytkami pomieszczeń biurowych znajdujących się w budynku mieszkalnym powinienem zastosować stawkę VAT 7% czy stawkę podstawową 22%? Powierzchnia całego budynku wynosi 100 m2, natomiast pomieszczeń biurowych 30 m2. Moim zdaniem usługa ta powinna być objęta stawką 7%.

Do świadczenia usług remontowo-budowlanych w pomieszczeniach biurowych znajdujących się w budynku mieszkalnym można stosować stawkę 7%.
Załącznik do ustawy o VAT nie pozwala stosować stawki VAT 7% do: dostawy, budowy, remontu i przebudowy lokali użytkowych, nawet tych, które znajdują się w budynkach mieszkalnych.
Ustawa podaje jednak, że w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
• robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
• dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Jak widzimy, ustawa zabrania stosowania stawki VAT 7% do sprzedaży lokali użytkowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych, ale nie zabrania stosowania stawki VAT 7% do robót budowlano-montażowych wykonywanych w lokalach użytkowych, mieszczących się w budynkach mieszkalnych.
• art. 146 ust. 1 pkt 2, poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Barbara Pyzel
st. specjalista ds. podatków w System Rewident


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK