| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak stosować zasady częściowego odliczenia podatku naliczonego w ciągu roku

Jak stosować zasady częściowego odliczenia podatku naliczonego w ciągu roku

Stowarzyszenie miało w 2004 r. sprzedaż zwolnioną z VAT i opodatkowaną VAT. Czy do obliczenia współczynnika, o którym mówi art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, należało przyjąć sprzedaż wszystkich miesięcy, czy tylko tych, w których wystąpiła łącznie sprzedaż zwolniona i opodatkowana? Czy w miesiącach, w których występuje tylko sprzedaż zwolniona lub nie ma sprzedaży, przysługuje w 2005 r. odliczenie podatku naliczonego w części wynikającej z wymienionego współczynnika?

Tak ustalona proporcja stosowana jest wobec wszystkich tych kwot podatku naliczonego, który jest związany zarówno z czynnościami z prawem do odliczenia VAT, jak i bez takiego prawa. Bez znaczenia przy tym jest to, jakiego rodzaju czynności podatnik wykonuje w danym okresie rozliczeniowym. Ważne bowiem jest tylko to, z jakiego rodzaju czynnościami (tj. z prawem do odliczania czy bez takiego prawa) powiązany jest ów zakup, a nie to, kiedy w trakcie roku (w jakim okresie) takie nabycie miało miejsce.
Należy wspomnieć, że od 1 czerwca 2005 r. zaczęły obowiązywać zmiany w ustawie o VAT, które objęły między innymi wspomniany art. 90 ustawy. Zgodnie z nimi uchylono ust. 7 tego artykułu, który stanowił, że w obrocie stanowiącym podstawę obliczania proporcji częściowego odliczenia VAT naliczonego uwzględniano dotacje, które nie stanowiły obrotu.
W wyniku tych zmian Minister Finansów uzyskał upoważnienie do wydania rozporządzenia, w którym określa metody obliczenia proporcji inne niż określone w art. 90 ust. 3 oraz warunki stosowania tych metod. Zmiany te będą istotne przy ustalaniu proporcji odliczenia za 2005 r.
• art. 90 ust. 2–6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Radosław Kowalski
doradca podatkowy


reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »