| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak stosować zasady częściowego odliczenia podatku naliczonego w ciągu roku

Jak stosować zasady częściowego odliczenia podatku naliczonego w ciągu roku

Stowarzyszenie miało w 2004 r. sprzedaż zwolnioną z VAT i opodatkowaną VAT. Czy do obliczenia współczynnika, o którym mówi art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, należało przyjąć sprzedaż wszystkich miesięcy, czy tylko tych, w których wystąpiła łącznie sprzedaż zwolniona i opodatkowana? Czy w miesiącach, w których występuje tylko sprzedaż zwolniona lub nie ma sprzedaży, przysługuje w 2005 r. odliczenie podatku naliczonego w części wynikającej z wymienionego współczynnika?

Tak ustalona proporcja stosowana jest wobec wszystkich tych kwot podatku naliczonego, który jest związany zarówno z czynnościami z prawem do odliczenia VAT, jak i bez takiego prawa. Bez znaczenia przy tym jest to, jakiego rodzaju czynności podatnik wykonuje w danym okresie rozliczeniowym. Ważne bowiem jest tylko to, z jakiego rodzaju czynnościami (tj. z prawem do odliczania czy bez takiego prawa) powiązany jest ów zakup, a nie to, kiedy w trakcie roku (w jakim okresie) takie nabycie miało miejsce.
Należy wspomnieć, że od 1 czerwca 2005 r. zaczęły obowiązywać zmiany w ustawie o VAT, które objęły między innymi wspomniany art. 90 ustawy. Zgodnie z nimi uchylono ust. 7 tego artykułu, który stanowił, że w obrocie stanowiącym podstawę obliczania proporcji częściowego odliczenia VAT naliczonego uwzględniano dotacje, które nie stanowiły obrotu.
W wyniku tych zmian Minister Finansów uzyskał upoważnienie do wydania rozporządzenia, w którym określa metody obliczenia proporcji inne niż określone w art. 90 ust. 3 oraz warunki stosowania tych metod. Zmiany te będą istotne przy ustalaniu proporcji odliczenia za 2005 r.
• art. 90 ust. 2–6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Radosław Kowalski
doradca podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK