| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak przeliczać koszty poniesione w walutach obcych

Jak przeliczać koszty poniesione w walutach obcych

Zamierzam założyć własną firmę, której głównym przedmiotem działalności będzie produkcja spodów do obuwia. Jednak ze wstępnego rozeznania rynku zorientowałem się, że większość materiałów potrzebnych do produkcji będę zmuszony kupować za granicą. Prawdopodobnie więc większość poniesionych przeze mnie kosztów będzie w euro. Ponieważ nie stać mnie jeszcze na zatrudnienie odpowiednich pracowników, muszę wiedzieć, jak rozliczać wydatki poniesione w euro? Czy powinienem je przeliczać na złote, jak się do tego zabrać?

Przepisy prawa podatkowego (obie ustawy o podatku dochodowym – od osób fizycznych i osób prawnych, patrz podstawa prawna) konkretnie określają, w jaki sposób i po jakim kursie należy dokonać przeliczenia kwot z posiadanej faktury z waluty obcej na złote.
Przypomnijmy, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wydatków wyraźnie wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (analogicznie jest w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Pamiętajmy, że aby określony wydatek mógł być traktowany jako koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy takim wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego rodzaju, że poniesienie wydatku będzie wpływało na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.
Podatnik uzna poniesione wydatki za koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem że:
• wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,
• ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu,
• wydatki te nie są wymienione we wspomnianym art. 23 u.p.d.o.f. jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Praktycy zwracają jednak uwagę na to, że definicja kosztów uzyskania przychodów, zawarta w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma dość ogólny charakter, w związku z tym dochodzi do częstych sporów w tej kwestii między organami podatkowymi a podatnikami. Dlatego – jeśli sami mamy wątpliwość lub nie jesteśmy pewni swojego stanowiska – wskazane będzie przedstawienie swojego zdania w formie pytania organowi skarbowemu, by ten potwierdził, czy mamy rację.
Jak zostało wspomniane, przepisy obydwu ustaw o podatku dochodowym wyraźnie wskazują sposób przeliczania kosztów poniesionych w walutach obcych.
I tak, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.
Natomiast koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »