| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Korygowanie rachunków fakturami korygującymi

Korygowanie rachunków fakturami korygującymi

W wyniku kontroli podatkowej stwierdzono, że powinnam być podatnikiem VAT czynnym już w 2002 (od października) i 2003 roku. Obliczono mi kwotę należną VAT do zapłaty przyjmując, że wpis w książce podatkowej jest kwotą brutto. Czy muszę zrobić korektę zeznań rocznych za te lata? W 2003 r. mój dochód wynosił: 25 311,78 (64 751,49 - przychód i 39 439,71 - koszty). Jeżeli zmienię kwotę przychodu na netto, to dochód zmieni się na kwotę 17 912,90 (przychód - 57 352,61, koszty - 39 439,71). Czy powstałą nadpłatę w zakresie podatku dochodowego mogę przekazać na konto zaległego VAT? W maju 2004 r. zadeklarowałam zostanie podatnikiem VAT, ale za styczeń-kwiecień tego roku nie odprowadzałam podatku. Czy powinnam wystawić korekty do rachunków wystawionych na podstawie ordynacji podatkowej, czy też w ich miejsce należy wystawić faktury VAT? Czy mój odbiorca będzie mógł odliczyć VAT z takich faktur?

W przedstawionej sytuacji firma powinna złożyć deklaracje podatkowe za miesiące styczeń–kwiecień 2004 r. i zadeklarować w nich kwotę dokonanej sprzedaży oraz kwotę należnego VAT od tej sprzedaży. Do wyliczenia należnego podatku, za podstawę opodatkowania należy przyjąć kwotę należną z tytułu sprzedaży pomniejszoną o kwotę należnego VAT-u.
Przykład
Firma dokonała w styczniu 2004 r. sprzedaży towarów na kwotę 20 000 zł (wartość należna od nabywcy wynikająca z rachunku dokumentującego tę sprzedaż).
Wyliczenie kwoty podatku należnego będzie następujące:
(20 000 x 22) : 122 = 3606,56
Wartość sprzedaży netto będzie stanowiła: 20 000 – 3606,56 = 16393,44
Powstała w podatku dochodowym nadpłata podatku może być zaliczona na konto powstałego zobowiązania podatkowego w VAT. Należy w tym celu dokonać korekty deklaracji podatkowych w zakresie podatku dochodowego, a urząd skarbowy z urzędu na podstawie art. 76 ordynacji podatkowej zaliczy powstałą nadpłatę w podatku dochodowym na konto zaległości w zakresie VAT. Jeżeli natomiast chodzi o przedstawiony w pytaniu sposób skorygowania udokumentowanej rachunkami sprzedaży w okresie od stycznia do kwietnia 2004 r. poprzez wystawienie faktur korygujących VAT, to w świetle obowiązujących przepisów nie jest to możliwe.
Ewa Wiśniewska
Podstawa prawna:
art. 19 ust. 1 i 4, art. 29, art. 108 ust. 1 i art. 113 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),
§ 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971),
§ 14 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK