| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wniesienie wkładu do spółki podlega VAT

Czy wniesienie wkładu do spółki podlega VAT

Osoba fizyczna, podatnik VAT, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, zawiązała spółkę cywilną z drugim wspólnikiem, również podatnikiem VAT, i wniosła środek trwały do spółki, zakupiony wcześniej na swoją działalność jednoosobową. Czy osoba wnosząca wkład powinna wystawić fakturę VAT i opodatkować sprzedaż środka trwałego ze stawką, jaką był opodatkowany przy zakupie, czy też taki wkład korzysta ze zwolnienia od VAT? Czy w takim przypadku wkład w postaci środka trwałego powinien być wykazany na fakturze w kwocie brutto czy w kwocie netto?

NIE. Wniesienie wkładu do spółki jest zwolnione z podatku VAT, także jako towar używany.
Wspólnicy spółek prawa handlowego, jak też spółek cywilnych, mają prawo do pokrywania obejmowanych udziałów lub akcji wkładem niepieniężnym (aportem). Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, czy też grunty – czyli towary – gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami przez spółkę jak właściciel, to mamy do czynienia z odpłatną dostawą podlegającą opodatkowaniu VAT. Jednak gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego jest towar używany, to dostawa tych towarów podlega zwolnieniu od VAT.
W każdym z wyżej wymienionych przypadków, opartym na podstawie stosunku prawnego wspólnika ze spółką, istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów a otrzymanym wynagrodzeniem w formie wyrażonych pieniężnie udziałów, będącym świadczeniem wzajemnym. Zatem wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności. Jednak wszystkie wymienione typy wkładów niepieniężnych zwolnione są z opodatkowania na podstawie obowiązujących przepisów.
Ponadto nie podlega opodatkowaniu zbycie w formie aportu – przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Sprzedaż zwolnioną z VAT – wkład w postaci środka trwałego, wykazuje się w kwocie netto.
Krzysztof Majczyk
Autor jest doradcą podatkowym
PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 158 i art. 309 kodeksu spółek handlowych.
• Artykuł 861 kodeksu cywilnego.
• Artykuł 2 pkt 6, art. 6 pkt 1, art. 7 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).
• Paragraf 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania ustawy o VAT (Dz.U. nr 97, poz. 970 ze zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »