| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Samochód wygrany w konkursie jako przychód

Samochód wygrany w konkursie jako przychód

Spółka wygrała w konkursie organizowanym przez jednego z kontrahentów samochód o wartości brutto 63 400 zł (wyszczególniono także kwotę VAT). Czy wartość tej nagrody należy zaliczyć do przychodów spółki? Jeżeli tak, to czy chodziłoby o wartość netto, czy brutto?

W katalogu przychodów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych znajduje się również wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw. Mając na uwadze tę kategorię przychodów nie ulega wątpliwości, iż swoim zakresem obejmuje ona także nagrody, gdyż otrzymywane są one nieodpłatnie i ewidentnie zwiększają majątek nagrodzonego podatnika.
Wygrany w konkursie samochód stanowi więc dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie jest przy tym istotne, czy samochód ten zostanie następnie przez spółkę zaliczony do środków trwałych, czy też zostanie sprzedany lub darowany.
Należy podkreślić, iż w przypadku osób prawnych nie jest możliwe opodatkowanie nagród w sposób ryczałtowy, tak jak to przewiduje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uznanie wygranego samochodu za przychód pociąga za sobą konieczność określenia jego wartości dla celów podatkowych, co nie powinno sprawiać kłopotów, o ile nie będzie to np. kłopotliwy w wycenie pojazd zabytkowy.
Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Biorąc pod uwagę fakt, iż z zasady nagrodami w konkursach są rzeczy fabrycznie nowe, wartość wygranego samochodu określona przez organizatora konkursu w dokumencie przekazania nagrody powinna odpowiadać cenie, za jaką samochód został zakupiony u producenta lub dilera. W związku z powyższym cena ta jako cena rynkowa nie powinna być kwestionowana przez organy skarbowe.
Mając na uwadze, iż w art. 12 ust. 5 u.p.d.o.p. mowa jest o określaniu wartości otrzymanych nieodpłatnie rzeczy na podstawie cen rynkowych, należy stwierdzić, iż oznaczać to może wyłącznie ceny wyrażone w wartości brutto. Użycie do ustalenia przychodu ceny netto oznaczałoby, nieznajdujące oparcia w ustawowych przepisach, zawężenie zakresu pojęcia cen rynkowych.
Rafał Ziarnicki
Podstawa prawna:
art. 12 ust. 1 pkt 2, ust. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »