| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Co zaliczamy do kosztów?

Co zaliczamy do kosztów?

Czy można zaliczyć wydatki związane z zakupem kostki brukowej kładzionej przed budynkiem fabryki do kosztów uzyskania przychodu?

Tak, można zaliczyć wydatki związane z zakupem kostki brukowej do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże to, czy zaliczenie będzie bezpośrednie czy też zostanie dokonane poprzez odpisy amortyzacyjne, zależy od stanu faktycznego.
Z pytania wynika, że wydatki na zakup kostki brukowej są związane z budynkiem fabryki, a więc budynkiem przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Z objaśnień do grupy 1 „Budynki i budowle” zawartych w rozporządzeniu w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych wynika, że jako jeden środek trwały uważa się budynek wraz z tzw. obiektami pomocniczymi, takimi jak np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Sposób zaliczenia wydatków związanych z zakupem kostki brukowej do kosztów uzyskania przychodów zależy zaś od tego, czy zakup ten łączył się z remontem już istniejącej wybrukowanej powierzchni czy też zakup ten łączył się z ulepszeniem środka trwałego, jakim jest budynek. Koszty remontu (przywrócenia stanu pierwotnego) podlegają zaliczeniu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli jednak na skutek wyłożenia brukiem wzrosła wartość użytkowa środka trwałego (np. ułatwiony został dojazd), wówczas poniesione wydatki powiększą wartość początkową budynku i zostaną zaliczone do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne. Stanie się tak, jednakże pod warunkiem, że wydatek związany z ulepszeniem przekroczył 3500 zł – w przeciwnym razie będzie mógł być w całości potraktowany jako koszt uzyskania przychodów.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.),
• art. 22 ust. 1 w zw. z art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Dominika Dragan-Berestecka i Ewa Błaszczak


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »