| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Co zaliczamy do kosztów?

Co zaliczamy do kosztów?

Czy można zaliczyć wydatki związane z zakupem kostki brukowej kładzionej przed budynkiem fabryki do kosztów uzyskania przychodu?

Tak, można zaliczyć wydatki związane z zakupem kostki brukowej do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże to, czy zaliczenie będzie bezpośrednie czy też zostanie dokonane poprzez odpisy amortyzacyjne, zależy od stanu faktycznego.
Z pytania wynika, że wydatki na zakup kostki brukowej są związane z budynkiem fabryki, a więc budynkiem przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Z objaśnień do grupy 1 „Budynki i budowle” zawartych w rozporządzeniu w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych wynika, że jako jeden środek trwały uważa się budynek wraz z tzw. obiektami pomocniczymi, takimi jak np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Sposób zaliczenia wydatków związanych z zakupem kostki brukowej do kosztów uzyskania przychodów zależy zaś od tego, czy zakup ten łączył się z remontem już istniejącej wybrukowanej powierzchni czy też zakup ten łączył się z ulepszeniem środka trwałego, jakim jest budynek. Koszty remontu (przywrócenia stanu pierwotnego) podlegają zaliczeniu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli jednak na skutek wyłożenia brukiem wzrosła wartość użytkowa środka trwałego (np. ułatwiony został dojazd), wówczas poniesione wydatki powiększą wartość początkową budynku i zostaną zaliczone do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne. Stanie się tak, jednakże pod warunkiem, że wydatek związany z ulepszeniem przekroczył 3500 zł – w przeciwnym razie będzie mógł być w całości potraktowany jako koszt uzyskania przychodów.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.),
• art. 22 ust. 1 w zw. z art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Dominika Dragan-Berestecka i Ewa Błaszczak


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »