| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek wadliwie ustalony w dokumencie SAD

Czy można odliczyć podatek wadliwie ustalony w dokumencie SAD

W jakim momencie można odliczyć VAT wykazany w dokumencie SAD, w sytuacji gdy agencja celna, dokonując odprawy, przyjęła nieprawidłową walutę? Zamiast EUR wpisano USD. Tym samym zaniżyli wartość statystyczną, od której są wyliczane należności. Urząd celny takie zgłoszenie przyjął i dopuścił towar do wolnego obrotu. Wniosek o wydanie decyzji korygującej zgłoszenie został złożony i oczekujemy na wydanie tej decyzji. Czy mogę odliczyć VAT w nieprawidłowej wysokości z kopii dokumentu SAD? Czy muszę czekać na decyzję i dopiero wtedy odliczyć w prawidłowej wysokości?

RADA
Odliczenie jest możliwe jeszcze przed otrzymaniem decyzji określającej prawidłową wysokość podatku.
UZASADNIENIE
Podatkiem naliczonym w przypadku importu jest suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT). Dokumentem takim niewątpliwie jest SAD, nawet w przypadku gdy zawiera on wadliwe kwoty podatku.
Gdy podatnik otrzymał dokument celny zawierający nieprawidłowe kwoty podatku, może wystąpić z wnioskiem o zmianę zgłoszenia celnego poprzez wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości. Taka zmiana może nastąpić oczywiście w dwóch kierunkach. Może być wydana decyzja, z której będzie wynikał obowiązek zapłaty zaniżonego podatku, bądź też będzie stwierdzona nadpłata podatku. W obu przypadkach otrzymany pierwotnie SAD uprawnia do obniżki podatku w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał dokument, lub w miesiącu następnym.
Jeśli zostanie stwierdzone zaniżenie, podatnik będzie zobowiązany do zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem wynikającym z decyzji naczelnika urzędu celnego a podatkiem pobranym przez organ w terminie 10 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji. Różnica dotycząca podatku stanowi podatek naliczony w myśl art. 86 ust. 2 i podlega odliczeniu w miesiącu, w którym podatnik otrzyma dokument (art. 33 ust. 3 i art. 37 ust. 2 ustawy o VAT).
Jeśli natomiast wysokość podatku jest zawyżona, to podobnie jak faktura z zawyżonym podatkiem dokument taki daje prawo do odliczenia podatku w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny. Nadpłacona kwota podatku w tym przypadku stanowi podatek naliczony, ale podatnikowi nie przysługuje wtedy zwrot nadpłaconego podatku (art. 40 ustawy o VAT).
•  art. 33 ust. 3, art. 37 ust. 2, art. 40 i art. 86 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Iwona Skrok
ekspert w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »