| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek wadliwie ustalony w dokumencie SAD

Czy można odliczyć podatek wadliwie ustalony w dokumencie SAD

W jakim momencie można odliczyć VAT wykazany w dokumencie SAD, w sytuacji gdy agencja celna, dokonując odprawy, przyjęła nieprawidłową walutę? Zamiast EUR wpisano USD. Tym samym zaniżyli wartość statystyczną, od której są wyliczane należności. Urząd celny takie zgłoszenie przyjął i dopuścił towar do wolnego obrotu. Wniosek o wydanie decyzji korygującej zgłoszenie został złożony i oczekujemy na wydanie tej decyzji. Czy mogę odliczyć VAT w nieprawidłowej wysokości z kopii dokumentu SAD? Czy muszę czekać na decyzję i dopiero wtedy odliczyć w prawidłowej wysokości?

RADA
Odliczenie jest możliwe jeszcze przed otrzymaniem decyzji określającej prawidłową wysokość podatku.
UZASADNIENIE
Podatkiem naliczonym w przypadku importu jest suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT). Dokumentem takim niewątpliwie jest SAD, nawet w przypadku gdy zawiera on wadliwe kwoty podatku.
Gdy podatnik otrzymał dokument celny zawierający nieprawidłowe kwoty podatku, może wystąpić z wnioskiem o zmianę zgłoszenia celnego poprzez wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości. Taka zmiana może nastąpić oczywiście w dwóch kierunkach. Może być wydana decyzja, z której będzie wynikał obowiązek zapłaty zaniżonego podatku, bądź też będzie stwierdzona nadpłata podatku. W obu przypadkach otrzymany pierwotnie SAD uprawnia do obniżki podatku w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał dokument, lub w miesiącu następnym.
Jeśli zostanie stwierdzone zaniżenie, podatnik będzie zobowiązany do zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem wynikającym z decyzji naczelnika urzędu celnego a podatkiem pobranym przez organ w terminie 10 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji. Różnica dotycząca podatku stanowi podatek naliczony w myśl art. 86 ust. 2 i podlega odliczeniu w miesiącu, w którym podatnik otrzyma dokument (art. 33 ust. 3 i art. 37 ust. 2 ustawy o VAT).
Jeśli natomiast wysokość podatku jest zawyżona, to podobnie jak faktura z zawyżonym podatkiem dokument taki daje prawo do odliczenia podatku w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny. Nadpłacona kwota podatku w tym przypadku stanowi podatek naliczony, ale podatnikowi nie przysługuje wtedy zwrot nadpłaconego podatku (art. 40 ustawy o VAT).
•  art. 33 ust. 3, art. 37 ust. 2, art. 40 i art. 86 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Iwona Skrok
ekspert w zakresie VAT


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK