| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek wadliwie ustalony w dokumencie SAD

Czy można odliczyć podatek wadliwie ustalony w dokumencie SAD

W jakim momencie można odliczyć VAT wykazany w dokumencie SAD, w sytuacji gdy agencja celna, dokonując odprawy, przyjęła nieprawidłową walutę? Zamiast EUR wpisano USD. Tym samym zaniżyli wartość statystyczną, od której są wyliczane należności. Urząd celny takie zgłoszenie przyjął i dopuścił towar do wolnego obrotu. Wniosek o wydanie decyzji korygującej zgłoszenie został złożony i oczekujemy na wydanie tej decyzji. Czy mogę odliczyć VAT w nieprawidłowej wysokości z kopii dokumentu SAD? Czy muszę czekać na decyzję i dopiero wtedy odliczyć w prawidłowej wysokości?

RADA
Odliczenie jest możliwe jeszcze przed otrzymaniem decyzji określającej prawidłową wysokość podatku.
UZASADNIENIE
Podatkiem naliczonym w przypadku importu jest suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT). Dokumentem takim niewątpliwie jest SAD, nawet w przypadku gdy zawiera on wadliwe kwoty podatku.
Gdy podatnik otrzymał dokument celny zawierający nieprawidłowe kwoty podatku, może wystąpić z wnioskiem o zmianę zgłoszenia celnego poprzez wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości. Taka zmiana może nastąpić oczywiście w dwóch kierunkach. Może być wydana decyzja, z której będzie wynikał obowiązek zapłaty zaniżonego podatku, bądź też będzie stwierdzona nadpłata podatku. W obu przypadkach otrzymany pierwotnie SAD uprawnia do obniżki podatku w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał dokument, lub w miesiącu następnym.
Jeśli zostanie stwierdzone zaniżenie, podatnik będzie zobowiązany do zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem wynikającym z decyzji naczelnika urzędu celnego a podatkiem pobranym przez organ w terminie 10 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji. Różnica dotycząca podatku stanowi podatek naliczony w myśl art. 86 ust. 2 i podlega odliczeniu w miesiącu, w którym podatnik otrzyma dokument (art. 33 ust. 3 i art. 37 ust. 2 ustawy o VAT).
Jeśli natomiast wysokość podatku jest zawyżona, to podobnie jak faktura z zawyżonym podatkiem dokument taki daje prawo do odliczenia podatku w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny. Nadpłacona kwota podatku w tym przypadku stanowi podatek naliczony, ale podatnikowi nie przysługuje wtedy zwrot nadpłaconego podatku (art. 40 ustawy o VAT).
•  art. 33 ust. 3, art. 37 ust. 2, art. 40 i art. 86 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Iwona Skrok
ekspert w zakresie VAT


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK