| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kosztowny prezent dla członka zarządu

Kosztowny prezent dla członka zarządu

W celach reprezentacji zamierzamy przekazać laptop o wartości 5000 zł prezesowi spółki z o.o., będącej ważnym dla nas kontrahentem. Prezes ten jest zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę. Czy będzie to dla niego przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a updof wolna od podatku jest wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą, jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 100 zł. A zatem przekazanie upominku o wartości powyżej 100 zł u obdarowanego jest opodatkowane jako przychód z innych źródeł. Na podstawie art. 42a updof osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty tych świadczeń, są obowiązane sporządzić informację PIT-8C o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Ponadto wartość tego prezentu jako przychód obdarowany powinien wykazać w zeznaniu rocznym.
Wartość prezentu jako przychód obdarowany powinien wykazać w zeznaniu rocznym.
Dochody z tego tytułu podlegają kumulacji z jego innym dochodami. Jeżeli jednak laptop ten nie byłby przekazany prezesowi spółki, lecz spółce – kontrahentowi, wówczas nie jest wymagane sporządzenie powyższej informacji. W spółce tej wartość laptopa będzie stanowiła przychód. Laptop ten może jako środek trwały stanowić składnik majątku spółki i podlegać amortyzacji. Równocześnie może być wykorzystywany przez prezesa dla celów spółki.
Krzysztof Lis
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 757


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »